JEAN LOUIS PISUISSE, EEN GROOT KLEINKUNSTENAAR 6 J.T.H.C. SCHEPMAN 'een liedjeszanger' Toen Jacobus Servaas Pisuisse, Inspecteur bij het loodswezen tezamen met zijn vrouw Wilhelmina Jacoba Schipper, in blijde ver wachting van hun zesde kind, tezamen met zijn vijf dochters en zijn behuwd moeder Jacoba Wilhelmina Schipper geb. Dijker zich op 8 mei 1880 vanuit Den Helder in Vlissin- gen vestigde, nam hij tijdelijk zijn intrek in het woonhuis Lange Wolstraat wijk H no.219. Dat huis, dat gelegen is vlak bij de kruising Wolstraat - Groenewoud, bestaat nu nog. Het adres is nu Wolstraat 27. Op de beneden ver dieping is er een Grill Room Restaurant in gevestigd. De gevel van de twee bovenste ver diepingen ziet er nog authentiek uit. Op 6 september 1880 werd achter een van die ramen in "het huis Wijk H nommer 2 I 9 een kind van het mannelijk geslacht geboren die de voornamen Jean Louis kreeg", zoals uit de geboorteacte no. 284 in het gemeentear chief van Vlissingen blijkt. Het uit negen leden bestaande gezin Pisuisse woonde toen nog in de Wolstraat. In de literatuur over Pisuisse staat altijd vermeld dat hij in het huis Droogdok Westzijde no. 7 geboren is. Dit misverstand is gemakkelijk te re construeren. Wat is er namelijk aan de hand? Het adres Lange Wolstraat H 219 is in het bevolkingsregisfer, dat loopt van 1861-1890, doorgestreept en vervangen door Koningsweg Wijk L no. 144 K, het latere Koningsweg no 3. De familie is dus daarheen verhuisd. Kort daarop, maar waarschijnlijk nog in 1 880, is het gezin weer verhuisd, en wel naar Droogdok Wijk I no. 29, en dat was het alom bekende Droogdok no. 7, het vermeende ge boortehuis, maar wel 20 jaar het woonhuis van Jean Louis Pisuisse. De eerste twee verhui zingen zijn in het bevolkingsregister niet ge dateerd, maar wel doorgestreept. In het daar op volgende register dat loopt van 1890- 1900 staat naast zijn geboortedatum alleen het huis aan het Droogdok vermeld, en bij zijn geboorteplaats alleen Vlissingen. Hiermee is dus het misverstand in de wereld gekomen dat hij op Droogdok 7 geboren zou zijn. Maar de geboorteacte wijst nadrukkelijk de weg naar zijn wieg in de Wolstraat no. 27. De huizen aan de Koningsweg en het Droogdok zijn ten offer gevallen aan de vaart der volkeren, en af gebroken voor uitbreidingen van de Kon. Mij. de Schelde. Het huis aan de Wolstraat is dus bewaard gebleven. Op initiatief van de ANWB is er zo'n bekend bruin informatiebordje aan de gevel aange bracht, waar je wel naar moet zoeken. Daar op staat de volgende tekst: "Dlï is het geboorte huis van Jean Louis Pisuisse, geboren 6 sep tember 1880. De journalist en cabaretier is sa men met zijn vrouw Jenny Gilliams op 26 november 1927 op het amsterdamse rem- brandtplein uit jaloezie doodgeschoten". Hij groeide op in Vlissingen en volgde enkele jaren de HBS in Middelburg, haalde zijn on derwijs diploma maar ging werken bij zijn oom Henri, hoofdredacteur van de Middel burgse Courant. Maar omstreeks 1900 komt er een wending in het gezin Pisuisse. Drie zusters zijn dan al het huis uit en zijn inwonende groot moeder, de weduwe Schipper, is op 30 au gustus 1 898 op bijna 95 jarige leeftijd overle den. Hijzelf vertrekt op 6 april 1900 naar Amsterdam als journalist bij de Amsterdamse Courant, een onderdeel van de Telegraaf. Zijn vader (65 jaar), moeder en een zuster verhui zen op 1 3 juli 1900 naar Den Haag, en na het vertrek van de laatste inwonende dienstbo de in december 1900 en van zijn zuster, de muzieklerares Engeline in januari 1901 naar Rotterdam, is het tijdperk Pisuisse aan het Droogdok te Vlissingen afgesloten.

Den Spiegel | 1993 | | pagina 5