JEAN LOUIS PISUISSE Tussen 6 april 1900 en 26 november 1927 ligt een veel bewogen leven als journalist, ver slaggever, correspondent in Londen, straatzan ger, om van 1908 af als een van de eerste ca baretiers in Nederland en Nederlands Indië grote successen te oogsten. Dan weer terug als oorlogscorrespondent in België in de oorlog 1914-1918 en als brenger van de liedjes van Dirk Witte voor de soldaten in de forten gedu rende die mobilisatie. Drie huwelijken en ten slotte daarna talloze voorstellingen in binnen- en buitenland met zijn onnavolgbare voor dracht van het cabaret en puntige conferances. Zijn repertoire was zeer omvangrijk. In de Quatrième Edition van zijn 'Chansons Inter nationales', uit de periode van voor 1914 zijn de teksten van 1 10 Franse, Engelse, Duitse en Nederlandse liederen opgenomen. Daarna zijn er nog honderden bijgekomen en het is haast niet te begrijpen dat een man al die teksten uit het hoofd kon voordragen. De heer Jos Rampart uit Halsteren, de vaste begeleider van de Goese cabaretgroep 'De Kuil', ge noemd naar het eerste theater van Nederlands eerste cabaretier Eduard Jacobs, verzamelde de teksten van meer dan 400 liedjes, waar dan nog eens vaak actuele conferances bij kwamen. Rampart maakte een diaklankbeeld over het leven en werk van Pisuisse, dat tesa- men met een optreden van 'De Kuil' voor een boeiend en avondvullend programma kan zor gen ter herinnering aan een groot artiest. In hoeverre zijn Vlissingse afkomst hiertoe bijge dragen heeft valt nog te bezien, maar vast staat dat hij een geëngageerd, diep bewogen en gevoelig afstammeling was van de familie Pisuisse-Schipper, die toevallig in Vlissingen ge boren is. Het is verleidelijk om het verhaal opnieuw te schrijven, maar het is beter te verwijzen naar enkele van de vele publicaties die over hem verschenen zijn. In onze eigen Den Spiegel (jrg.3 nr.3, juli 1985) schreef de heer V. Nachbahr, lid van de redaktie, een gedegen overzichtsartikel over hem waar in feite niets aan toe te voegen is. Een document humaine is het historisch verhaal: Jean Louis Pisuisse; de vader van het Nederlandse cabaret, maar ook de vader van de samenstelster Jenny Pisuisse. Het is een persoonlijk verhaal geworden, waarin zij het historisch materiaal, opgetekend aan de hand van brieven, plakboeken en gesprekken, lief devol heeft gerangschikt en aangevuld met haar eigen herinneringen. Met de bijbehoren de langspeelplaat, samengesteld door Wim lbo, geeft de uitgave uit 1977 een heel bijzon dere kijk op deze onvergetelijke kleinkunste naar. Ook in het rijk geïllustreerde boek '75 jaar Nederlands cabaret', samengesteld door Wim lbo in 1970, eveneens met twee lang speelplaten, beschrijft hij minutieus het leven van veel cabaretiers en ook van Pisuisse. In het Zeeuws Tijdschrift van 1956 licht J. Brants zijn repertoire nader toe. In datzelfde tijdschrift van 1990 bespreekt Francisca van Vloten het boek uit 1989 'Duizend poenzen van Swiepje; brieven van Jean Louis Pisuisse aan Fie Carelsen'. Dit was zijn tweede vrouw. Zij is het die de Pisuisse-prijs instelde voor de beste leer ling van de Academie voor Kleinkunst te Amsterdam, die elk jaar op zijn geboortedag, 6 september, wordt toegekend. Tekening van Jean Louis Pisuisse [links] door de illustrator Louis Ramaekers. Particulier bezit.

Den Spiegel | 1993 | | pagina 6