DE REPUBLIEK EN VLISSINGEN IN DE 18E EEUW DEN SPIEGEL LITERAIR A. MEERMAN, archivist genootschappen. Men was dus niet alleen werkzaam op het gebied van de taal, ook andere culurele en sociale onderwerpen kwa men aan de orde, maar wetenschappelijke benadering stond voorop. In hlolland bloeiden de genootschappen op breed wetenschappelijk gebied. In Haarlem was de "Hollandsche Maatschappij der Weten schappen Deze diende als voorbeeld voor het in 1769 opgerichte "Zeeuws Genootschap der Wetenschappen", het tweede genootschap in Nederland op dit gebied. Belangrijk zijn de publikaties van het Zeeuws Genootschap, historische studies gebaseerd op bronnen waarover wij nu niet altijd meer de beschikking hebben. Belangrijke publikaties waren o.a. "Noodige Onderrichtingen voor de Slaafhandelaren" door D.H. Gallandat, 1769. Hierin pleit hij voor de aankoop van gezonde negers, voor goede voeding en frisse lucht tij dens de overtocht. Hij berekent dat in de jaren 1767 en 1768 er 3100 slaven door Vlissin- gers zijn vervoerd. Andere tot in onze tijd nog interessante publika ties zijn de 'Zelandia lllustrafa" en de "Levensbe richten van Zeeuwen", waar de commentaren van bewerker F. Nagtglas ons een goed beeld geven van de sociale verschillen tussen de ver schillende bevolkingsgroepen in de negentien de eeuw. Zo geven de verhandelingen, publi katies, studies van de genootschappen ons veel informatie over de ideeën en opvattingen uit de achttiende en negentiende eeuw. Om de oprichting van het "Vlissingsch Genoot schap ter bevordering van nuttige Kunsten en Wetenschappen" (de naam werd al snel gewij zigd in het "Zeeuws Genootschap der Weten schappen te Vlissingen") in een tijdskader te plaatsen is het nuttig een beeld te geven van de situatie in de Republiek en in Vlissingen tij dens de 1 8e eeuw. Kon de Republiek der Ver enigde Nederlanden zich nog blijven wentelen in de vooruitgang die de gouden 1 7e eeuw voortbracht of ging het na het rampjaar 1672 echt bergafwaarts? Een overzicht in vogel vlucht. DE INTERNATIONALE SITUATIE We moeten constateren dat de Republiek aan het begin van de 1 8e eeuw, zowel politiek als economisch, geen grote mogendheid meer was. De 17e eeuwse bloeitijd mag echter niet geheel op rekening van eigen kracht worden geschreven. De betrekkelijke zwakte van de omringende landen is een niet te onderschatten faktor gebleken. Binnen de internationale machtsverhoudingen werd de Republiek over vleugeld door landen zoals Engeland, Frankrijk en Duitsland. Deze laatste kon profiteren door het sterk in belangrijkheid toenemen van de havensteden Hamburg en Bremen terwijl Enge land en Frankrijk hun koloniale bezit sterk kon den uitbreiden. Bij de Spaanse Successie-oorlog (1702-1713) kwam Engeland als grote overwinnaar tevoor schijn. De Republiek vocht tegen de Franse coalitie weliswaar dapper mee aan de zijde van Engeland en het Duitse keizerrijk, maar de Vrede van Utrecht onderstreepte haar verzwakte positie. De vredesonderhandelingen werden in en met de Republiek gevoerd maar eigenlijk ook zonder haar. De pap was reeds gestort door voorafgaande geheime onderhandelingen 11 DEN SPIEGEL 1994

Den Spiegel | 1994 | | pagina 14