tussen de slimme Franse diplomatie en Enge land en de erfenis werd verdeeld. Philips V bleef Koning van Spanje, maar verloor zijn rechten op de Franse troon, Karei VI kreeg de zuidelijke Nederlanden en de Italiaanse bezittingen, Engeland behield Gibraltar en ver kreeg New-Foundland, Nieuw-Schotland, gebieden rond de Hudsonbaai en het feil begeerde asientorecht (alleenrecht om negersla ven in Latijns-Amerika in te voeren) terwijl de Republiek slechts Venlo en omgeving in bezit kreeg. Het enige grote voordeel voor de Repu bliek besfond toen eruit dat de Schelde geslo ten bleef. DE REPUBLIEK EN DE EKONOMIE Ondanks het feit dat de Republiek al snel over vleugeld werd door Frankrijk, Engeland en Duitsland wil dit niet zeggen dat de handel en scheepvaart achteruit zijn gegaan. De sterke vooruitgang van de concurrenten maken het verschil dus relatief. Wel ging de stapelmarkt aan betekenis verliezen en werd het moeilijker afzetgebieden te vinden vanwege het protectio nisme van de concurrenten. Ook de 'Moeder negotie', de handel op de Oostzeelanden, liep terug terwijl daartegenover de handel met het Duitse achterland vooruitgang boekte. De VOC echter kon (anders dan de WIC, die bijv. het alleenrecht op de slavenhandel in 1734 verloor maar in Suriname wel goede resultaten boekte) haar positie tof ver in de 1 8e eeuw handhaven en bleef, weliswaar kunstma tig door het afsluiten van leningen, in staat om hoge dividenden uit te keren. Op het gebied van de lakennijverheid en andere takken van stedelijke textielnijverheid begon de buitenland se concurrentie een dermate belangrijke rol te spelen waardoor deze bedrijfstakken achteruit gingen. De Zaanstreek echter, met haar vele industriemolens, beleefde een periode van grote bloei. De werkgelegenheid liep over het algemeen toch sterk terug, de broodprijzen ste gen en de koopkracht daalde. Hierdoor kwam ook de middenstand in de problemen. Mede door deze omstandigheden begonnen de lage re- en middengroepen zich af te zetten tegen de regenten. De financiële macht van deze elite nam in de 1 8e eeuw sterk toe. Het verschil tussen rijk en arm in de Republiek werd weder om groter. De landbouw en veeteelt beleefden op het einde van de 1 7e eeuw en in het 2e kwart van de 1 8e eeuw ook zware depressies. Met name de laatstgenoemde periode hielden de veepest en overstromingen danig huis in deze bedrijfs takken. Deze overstromingen werden onder meer veroorzaakt door de boor- of paalworm, die het in de zeedijken verwerkte hout aantast te. Deze paalworm werd zelfs als symbool gebruikt voor het verval van de Republiek. De worm zou door de Almachtige gemaakt zijn om de koppige, in zonde en verderf verzonken bevolking te straffen. In Vlissingen besteedde zelfs de bekende Jean Guépin (1715-1766) hier aandacht aan. Deze schepen en raad speelde een belangrijke rol in het culturele- en godsdienstige leven. Hij was ondermeer betrokken bij de oprichting van het Taal- en Dichtlievend Kunstgenootschap "Cona- mur Tenues Grandia" en het Fransche Leesgezel schap waaruit later hef Zeeuws Genootschap is ontstaan. Hij stelde zich via schimp- en punt dichten maatschappijkritisch op en omdat er zich in de collecties van het Gemeentearchief Vlissingen een door Jean Guépin vervaardigde tekening van eerder genoemde paalworm bevindt, mag ik u deze zeker niet onthouden. (Zie volgende pagina.) DE REPUBLIEK EN HAAR INTERNE PROBLEMEN Ten opzichte van de omringende landen had de Republiek een vrij uniek karakter. Zoals het in de andere landen wel het geval was kende de Republiek geen centralistisch karakter. De gewesten kenden een grote mate van soeve reiniteit. De Staten-Generaal vormden in feite de bindende faktor door de oorlogsvoering. De zorg voor de financiën en buitenlandse zaken waren hiervan slechts afgeleid. De Republiek was dus eigenlijk meer een statenbond dan een bondsstaat. Het is ook begrijpelijk dat het over wicht bij de Staten der afzonderlijke gewesten (provincies) berustte en niet bij de Staten-Gene raal. Was de inzet van de 80-jarige oorlog (de DEN SPIEGEL 1994 12

Den Spiegel | 1994 | | pagina 15