In diverse plaatsen kwamen middengroepen, die lid waren van het schuttersgilde bij elkaar. In Amsterdam gebeurde dat bijv. in de Klove niersdoelen, waardoor ze 'doelisten' werden genoemd. Ook zij wilden invloed op de samenstelling van het stadsbestuur. Eveneens wensten de doelisten een vrije krijgsraad, waar bij de leden door de middenklasse benoemd moesten worden. Aan het hoofd van meerdere schuttersgilden stond nl. een krijgsraad, die uiteraard door het regentendom bemand werd. Willem IV stond dit toe met de restriktie dat alleen vergaderd mocht worden met toestem ming van de burgemeester. Er veranderde dus vrijwel niets en de beweging verliep. Onder het stadhouderschap van Willem V zag de ontwikkelde burgerij nog minder kansen aanwezig om hun invloed in de bestuurscolle ges aan te wenden. Tijdens de 4e Engelse oor log (1780-1784) ontstond een partijconflikt lus- Het weghalen van de kanonnen van de Vlissingse wallen door de Prinsgezinden in 1787. Collectie Gemeentearchief Vlissingen. sen prinsgezinden (deze wilden een oorlog met Engeland: voorkomen) en patriotten (pro-Frans en pro-Amerikaans). Er bestonden echter vele lokale groepjes van patriotten. De ekonomische patriotten hielden zich bezig met de slechte ekonomische toestand van de Republiek. De politieke patriotten kunnen worden onderver deeld in aristokratische patriotten (regentenfrak- ties die buiten de boot vielen) en demokratische patriotten (gezeten burgers, die verbreding van de bestuurslaag eisten). Ook de dissenters (andere kerken dan de hervormde) eisten nu ook rechten. Op veel lokaties werden door de patriotten excercitiegenootschappen of vrijcorp sen opgericht. In Den Haag moest Willem V de wijk nemen naar Nijmegen. Na dit succesje ontstond een aanzet tot landelijke samenwer king. Toen de samenwerking echter een feit was ontstonden er onderlinge problemen. De echtgenote van Willem V, Wilhelmina van Pruisen, ging tot aktie over en trachtte zich naar Den Haag te begeven maar werd door een vrijcorps bij Goejanverwellesluis tegengehou den. Zij keerde naar Nijmegen terug en vroeg haar broer Koning Frederik Wilhelm II van Prui sen om hulp. Deze zond een leger van 20.00 man en Willem V werd in zijn waardigheid her steld. De door de patriotten gehoopte hulp uit Frankrijk kwam niet opdagen. De prinsgezin den herstelden de macht en de patriotten wer den uit hun ambten gezet. Ongeveer 6000 patriotten, waaronder Betje Wolff en Aagje Deken, weken uit naar Frankrijk. DE REPUBLIEK EN HET CULTURELE LEVEN Men is snel geneigd vergelijkingen te trekken met de glorietijd op cultureel gebied in de 1 7e eeuw. Op het gebied van de schilderkunst miste men wellicht in de 1 8e eeuw de enorme scheppingsdrang van de 17e eeuwers. Er waren er maar weinigen binnen de schilder kunst en de literatuur die de invloed van de navolging (klassicisme) konden ontworstelen. Toch heeft de 'Verlichting' haar invloed tot de Republiek kunnen uitstrekken. De werken van schrijvers zoals Voltaire en Rousseau dringen ook tot onze omgeving door. In de Republiek kregen de werken van Betje Wolff en Aagje DEN SPIEGEL 1994 14

Den Spiegel | 1994 | | pagina 17