Stadsgezicht op Vliss ingen aan de zeezij de. Prent uit de Tegenwoordige Staat der Nederlanden, uiig. Isaac Tirion, Amsterdam 1753. Collectie Gemeente archief zgn. "Boschje" zijn geweest aan de kopkant van de Dokhaven (ongeveer ter plaatse van het huidige winkelcentrum Scheldeplein). Het met olmen in stervorm beplante plein was zelfs voor zien van zandpaden en rustbanken. Vlissingen had in de 1 8e eeuw een drietal marktpldatsen: de Vismarkt (huidige De Ruyter- plein), de Oude Markt en de Grote Markt. Aan deze laatste was het meest in het oog springen de gebouw van Vlissingen gevestigd: het in 1594 gebouwde en tijdens de Engelse be schieting in 1 809 verwoeste stadhuis. Aan de andere zijde van de stad bevond zich het Prin senhuis. Willem van Oranje gaf opdracht tot de bouw, welke in 1582 werd gestart. Het was opgetrokken in witte arduinsteen en voor zien van ruime kamers, gewelfde kelders en een overdekt bordes. Vlissingen heeft door de eeuwen heen vele rampspoeden gekend. Behalve oorlogen en watervloeden hebben ook branden de stad geteisterd. Zo'n brand in 1749 betekende het einde van het Prinsenhuis. Ook het aangrenzende 's Lands Zeemagazijn ging hierbij verloren en door de vonkenregen viel zelfs de op afstand gelegen Oostkerk niet meer te redden. In 1767 werd een nieuw arsenaal gebouwd in de omgeving van de Rammekenspoort. Dit gebouw viel in 1 969 onder de slopershamer. Er waren echter meerdere gebouwen die het gezicht van Vlissingen mede bepaalden. Het nog steeds bestaande Beursgebouw moet hier zeker vermeld worden. Dit geldt ook voor het, tot 1760 van een torentje voorziene Oosters Huis, dat gelegen was aan het Keizersbolwerk, achter de westelijke waterpoort. In de onmid dellijke nabijheid bevond (en bevindt zich gelukkig nog steeds) het Lampsinshuis. Dit monumentale pand werd door de bekende reder Cornelis Lampsins in 1641 gesticht. De voormalige Westpoort diende in de 1 8e eeuw als gevangenhuis en ook dit bouwwerk maakt nog steeds deel uit van de Vlissingse sky-line. Met name ter weerszijden van de Dokhaven verrezen tijdens de 1 8e eeuw talrijke monumen tale panden. De bekendste was uiteraard het Van Dishoeckhuis aan de Houtkade. Deze stati ge patriciƫrswoning was ontworpen door de beroemde bouwmeester en beeldhouwer Jan Pieter van Baurscheit de Jonge en gebouwd in 1 733. Een drietal jaren daarvoor was hij reeds betrokken bij de bouw van het zgn. Beelden- DEN SPIEGEL 1994 18

Den Spiegel | 1994 | | pagina 21