EXPOSITIENIEUWS AMSTERDAM, NEDERLANDS SCHEEPVAARTMUSEUM Sebastiaan in de film en in de fotografie. Ten slotte komt de Sebastiaan-cultus binnen de gay- movement aan bod. Tegelijk met de tentoonstelling verschijnt een bundel bij Uitgeverij Waanders, waaraan auteurs uit Nederland en België, afkomstig uit verschillende disciplines, hun medewerking heb ben verleend. Het boek bevat artikelen over de legende, over de verering van de heilige in de Nederlanden en over de geschiedenis van de Nederlandse en Belgische gilden. Boverdien wordt de iconografische traditie in de beelden de kunst belicht en wordt aandacht besteed aan het Sebastiaan-thema in de literatuur, in de film en in de hedendaagse kunst en cultuur. De publicatie is verkrijgbaar via de boekhandel. Prijs: F 65,-. De tentoonstelling loopt t/m 9 januari 1994 in museum Het Markiezenhof te Bergen op Zoom. Geopend di. t/m zo. 14.00-1 Z. 00 uur. Geslo ten op Eerste Kerstdag en Nieuwjaarsdag, 's Zondags wordt om 15.00 uur een rondleiding langs de tentoonstelling verzorgd. Na het Mar kiezenhof is de tentoonstelling achtereenvolgens te zien van 23 januari t/m 15 mei 1994 in het Limburgs Museum te Venlo en van 28 mei t/m 17 juli 1994 in het Haags Historisch Museum. EXPOSITIE 'ONDER EN BOVEN WATER' Tot en met 13 maart 1994 vindt in het Neder lands Scheepvaartmuseum Amsterdam de expo sitie 'Onder en boven waterde Gouden Eeuw in Zweden en Nederland' plaats. Centraal staat het 17e eeuwse Zweedse oorlogsschip Kronan De kroon). Kronan, gebouwd in 1668- 1672, behoorde met 800 opvarenden en 126 kanonnen tot de grootste oorlogsschepen uit zijn tijd. Het vlaggeschip van de Zweedse Marine zonk in 1676, na een verkeerde zeil- manoeuvre. Tentoongesteld worden vele hon derden objekten die sinds 1980 door duikers uit het wrak zijn gehaald. Poselein, goud, zil ver, serviesgoed, kleding, maar ook kanonnen, meubilair en delen van de voor- en achterste vens geven een uniek totaalbeeld van het leven aan boord van een oorlogsschip. Veel voorwer pen zijn nog in goede staat. De tentoonstelling sluit aan bij hef Gouden Eeuwprojekt van de Amsterdamse VVV Vier onderwerpen komen aan bod: de handels verhoudingen tussen Nederland en het Oost zeegebied, Zweden als maritieme mogend heid, het leven aan boord van een 17e eeuws oorlogsschip en maritieme archeologie. Hierbij wordt ingegaan op de technieken die gebruikt zijn bij het opduiken van objekten uit o.a. het koningsschip Kronan. Op 1 juli 1676 kapseisde, explodeerde en zonk het Zweedse koningsschip Kronan. De Zweedse vloot, waartoe ook Kronan behoorde werd al enkele dagen opgejaagd door een gecombineerde Deens-Hollandse vloot. Ge vechten tussen de Zweden aan de ene en de Denen en Hollanders aan de andere kant wa ren in 1675 uitgebroken tijdens een van de Noordse Oorlogen. Daarbij stond de heer schappij over de toegang tot het Oostzeege bied op het spel, met alle gevolgen voor de handel. Het Nederlands Scheepvaartmuseum, Katten burgplein 1, Amsterdam is geopend di. t/m 23 DEN SPIEGEL 1994

Den Spiegel | 1994 | | pagina 26