DEN HAAG, HAAGS HISTORISCH MUSEUM za. 10.00-17.00 uur, zo. 12.00-17.00 uur. Vanaf Centraal Station bereikbaar met buslijn 22 en 28. EXPOSITIE 'DE NIEUWE HAAGSE SCHOOL' In het Haags Historisch Museum zal nog tot en met 16 januari 1994 een overzichtstentoonstel ling te zien zijn van het werk van Haagse archi- tekten die in de periode tussen de twee wereld oorlogen de Nieuwe Haagse School vormden. Deze architektuurstroming werd in 1920 voor het eerst gesignaleerd in het architektuurtijd- schrift Wendingen, en gekscherend 'Nieuwe Haagse School' genoemd. De stroming kan gezien worden als een synthese van de archi- tektonische en stedebouwkundige theorieën van Berlage, de vormentaal van Frank Lloyd Wright en het streven naar een dynamische monumen taliteit uit de vroegere fase van De Stijl. Vanwege de grote aandacht voor de verhitte polemiek tussen de expressionistische Amster damse School, het rationele Funktionalisme en de traditionalistische Delftse School is de Nieu we Haagse School als een 'middenstroming' in de Nederlandse architektuurgeschiedenis tot nu toe onderbelicht gebleven. De laatste jaren is echter de belangstelling voor de bijzondere architektonische kwaliteit van de Haagse gebouwen sterk toegenomen. De architektuur van de Nieuwe Haagse school kenmerkt zich door een organische expressie in de buitengevel van veelal met elkaar in open verbinding staande woonruimten. Ritmisch in- en uitspringende kubische volumes van erkers, balkons, loggia's en muurvlakken worden bena drukt door horizontale betonnen wanden, uitste kende betonnen luifels, dakoverstekken en in elkaar grijpende dakpartijen. Aan de detaille ring wordt bijzonder veel aandacht beteed; fijn gedetailleerde raamprofielen, schoon metsel werk en betonnen lateien, vensterbanken en sierlijsten. Bouwvolumes en detailleringen wor den zodoende een plastische compositie van horizontaal en vertikaal belijnde muurvlakken. De kubusvormen worden veelal verzacht door het betrekken van de natuur in de architektuur door middel van ingebouwde bloembakken, terrasmuurtjes, trappartijen, pergola's enz. De architekt Co Brandes is mede vanwege het grote aantal in en rond Den Haag uitgevoerde werken (ca 500) een centrale figuur binnen de stroming. Hij was samen met Jan Wils eindre- dakteur van het architektuurtijdschrift Levende Kunst, waarin bijzonder aandacht besteed werd aan het werk van Frank Lloyd Wright. De stroming vond haar hoogtepunt in de perio de 1918-1928, toen naast Co Brandes ook architekten als Johan Duiker, Jan Bijvoet, Dirk Roosenburg, Jan Buys, Jan Luthmann, Willem Verschoor, Jan Wils, Frans Lourijsen, Hans Wegerif, Hendrik Wouda, Frans Klijnen, Her man van der Kloot Meyburg en Bart Hoogstra ten in deze Nieuwe Haagse School-sti/l bouw den. De architekten Duiker, Bijvoet, Roosenburg en Buys gingen in de tweede helft jaren 20 meer een andere kant op en legden zich toe op het funktionalisme. Brandes, Verschoor, Wouda en Hoogstraten bleven deze stijl tot in de jaren 50 toepassen. Het totale oeuvre is zeer groot en in heel Den Haag te vinden, vooral in de wijken Marlot, Benoordenhout, Segbroek, Bohemen en het Laakkwartier. Ook in de gemeenten rond Den Haag, Wassenaar, Voorburg en Rijswijk is deze stijl te vinden. De tentoonstelling is een initiatief van het Gemeentelijk Bureau Monumentenzorg in Den Haag, en toont het werk van genoemde archi tekten aan de hand van ontwerptekeningen, stedebouwkundige plannen, maquettes, foto's, video- en diaprogramma's. Ook zullen enkele geveldetails 11 worden nagebouwd. Bij de tentoonstelling hoort een publikatie van ca 150 pagina's met illustraties deels in kleur, uitgege ven in de VOM-reeks. Prijs ca f 20,-. DEN SPIEGEL 1994 24

Den Spiegel | 1994 | | pagina 27