ZEEUWSCH GENOOTSCHAP echter na 1 826 weer langzaam terugliep. Hef aantal antwoorden op op prijsvragen en weten schappelijke artikelen daalde voortdurend. Een andere ontwikkeling tekende zich af die bepa lend zou zijn voor de verdere voortgang. Was de activiteit in het Genootschap tot dan sterk gericht op literatuur en exacte wetenschappen; geleidelijk begon zij te verschuiven naar de his torie. Daaraan gekoppeld kreeg men meer aandacht voor de verzamelingen, die zich sterk uitbreidden en belangwekkender werden. Ze kregen meer reliëf daardat een vorstelijke schenking werd ontvangen van mr. G.N. de Stoppelaar. Daardoor werd het mogelijk een markant gebouw aan de Wagenaarstraaf 1 te verwerven, dat in 1 888 kon worden betrokken. Dit gebouw is tot de jaren 60 van deze eeuw het centrum geweest van de activiteiten van het Genootschap. Ook een deel van zijn verzame lingen zijn hierin tentoongesteld. De geschiedenis van het Genootschap ken merkt zich door perioden van redelijke bloei en tijden van neergang, een ontwikkeling die zich ook in de 20e eeuw herhaalde. Het was zeker een verlies toen in 1 848 de Vereeniging van genees- en heelkundigen werd opgericht en de geneesheren zich losmaakten van het Genoot schap. Daarbij is opmerkelijk dat Dr. Fokker op het eeuwfeest van het Genootschap releveerde dat dit in de afgelopen jaren in verval was geraakt omdat men teveel had laten aankomen op de voorzitter en de secretaris (1 2). Maar tegenover deze minder gelukkige gebeur tenissen staat veel positiefs. Er werd een begin gemaakt met de bibliotheek van het Genoot schap. De verzamelingen breidden zich - zoals gezegd - sterk uit met kwalitatief zeer goed materiaal. Een belangrijk initiatief was het ook dat in 1 856 werd besloten tot het instellen van een jaarboek, het Archief, dat zich in weten schappelijke kring een uitstekende naam heeft verworven. Van een vooruitziende blik is sprake geweest toen het Genootschap in f 863 de Zelandia lllustrafa, een verzameling van teke ningen en prenten, verwierf. Deze verzameling is sterk uitgebreid en moet nu tot een van de pronkstukken worden gerekend. Ook moet nog worden genoemd de inrichting van de 'ouder wetse kamer', bestaande uit 17e eeuwse betim- Planetarium, geschonken door J.A. van der Perre aan hel Zeeuwsch Genootschap. Foto collectie Rijksarchief in Zeeland. 5 DEN SPIEGEL 1994

Den Spiegel | 1994 | | pagina 8