meringen en klederdrachten. In 1 898 werd het inmiddels uitgebreide boekenbezit in bruikleen afgestaan aan de Provinciale Bibliotheek - nu Zeeuwse Bibliotheek - waar het nog steeds is ondergebracht. DE ONTWIKKELING IN DE 20E EEUW De twintigste eeuw heeft vele turbulente perio den gekend. Dat heeft uiteraard zijn weerslag gehad op de activiteiten van het Genootschap. Het beleefde vooral in de eerste decennia een grote bloei. De verzamelingen werden enorm verrijkt en er was een grote publicatie-activiteit. De tweede wereldoorlog is echter voor het Genootschap een ware ramp geweest. In de eerste plaats ging een groot deel van de verza meling door het bombardement op Middelburg verloren. Veel schilderijen, geïllustreerde hand schriften, porselein e.d. gingen geheel verloren. De boeken en handschriften werden vernietigd of zwaar beschadigd. De houding van het Genootschap tegenover de bezetter was heel wat principiëler dan in de Franse tijd het geval was geweest. Het bestuur besloot dat van enig vrijwillig contact met de Duitsers geen sprake kon zijn en men weigerde een uitdrukkelijk Duitsgezinde persoon op te nemen (13). Men staakte het opnemen van een ledenlijst om de hatelijke jodenmaatregelen te ontgaan. Na de oorlog kampte het Genootschap met een tekort aan mankracht en financiële midde len. De tijd dat velen beschikten over vrije tijd was in deze opbouwperiode voorbij en familie kapitalen waren niet zelden sterk geslonken. Deze ontwikkeling gaf aanleiding tot plannen voor een reorganisatie van het Genootschap, om de pretentie van wetenschapsbeoefening weer waar te maken. Deze reorganisatie bracht niet wat men ervan verwachtte, zodat besloten werd tot een andere inrichting van het Genootschap. Een inrichting, die het gestelde doel wel degelijk bereikte. Het Genootschap maakte in de jaren 80 en 90 een periode van grote bloei door. Het was daarbij te betreuren dat het gebouw aan de Wagenaarstraat moest worden verkocht omdat ook het Genootschap veel van zijn vermogen had verloren. Thans zijn plannen in uitvoering Gravure na de titelpagina van de Verhandelingen van het Zeeuwsch Genootschap. Collectie Zeeuwsch Genootschap om een ander gebouw te verwerven. Plannen, die waarschijnlijk nog dit jaar zullen worden verwezenlijkt. Van de activiteiten na de oorlog moeten wor den vermeld de productie van een reeks boek werken, waaronder twee dissertaties en een muziekuitgave van composities van Jacob Bus- tijn, verder de Zeeuwse Encyclopedie, terwijl sinds kort ook een eigen tijdschrift, het Tijd schrift Zeeland, wordt uitgegeven. DEN SPIEGEL 1994 6

Den Spiegel | 1994 | | pagina 9