13 Hel Scheldeloodsenkoor bij de USS 'Constitution, ofwel de 'Old Ironside', Boston 1992. Foto Ger Zeegers, Particuliere collectie. zeilschip gingen voorstellen met een kapitein, een stuurman, kok, bootsman en een stelletje ongeregeld als matrozen. De naam van het windjammer: "De Schoone Waardin". Vroeger heette een kroeg zo, nu is er nog een kleine vuur toren van die naam vlak bij Vlissingen. Een bemanning heeft een echt schip nodig dus werd er een decorploeg samengesteld die dat bouw de. De 'Sally Sinke' was nog maar een kleintje, 'De Schoone Waardin' het echte werk. En omdat wij de mensen niet alleen wilden laten horen, maar ook iets wilden laten zien van hoe het vroeger toeging, werd op basis van de seas- ongs en shanties een muzikale show geschre ven. In het begin kwam daar zelfs 'De vliegende Hollander' (uit Terneuzen afkomstig) nog in voor. Marie Cecile Moerdijk heeft er zelfs nog in mee gespeeld! Nu zijn we al aan onze tweede muzikale show bezig. De eerste is ruim 40 keer opgevoerd, overal in ons land maar ook (vertaald) in Duitsland, Engeland en België. De nieuwe decors zijn heel licht en we kunnen nu met 2 auto's met aanhanger alles vervoeren. Vroeger was daar een verhuiswagen voor nodig. We zijn er al in Delfzijl, Kiel, Liverpool en zelfs op Vlieland mee geweest. De nieuwe show bestaat uit 3 gedeeltes: een vertrekscène uit Liverpool van de Black Ball Liner de "Constance"; een overwintering van de walvisvaarder de "Pequod" en na de pauze een reis met "De Schoone Waardin". De dansgroep 'Sinar Melati' werkt mee aan het derde deel. Verder hebben we een dansgroep uit eigen gelederen die verschillende dansen uitvoert o.l.v. de echt genote van een collega-loods. Zij is Engelse van geboorte en heeft een officiële opleiding gehad in Engeland. Ook in onze gewone optredens proberen we zoveel mogelijk de sfeer van de liedjes op te roepen. Het is ook onze kracht het enthousiasme over het voetlicht te kunnen brengen dat we zelf hebben. Voor allerlei soorten publiek: geestelijk gehandicapten, direkteuren van Europese distil leerderijen, ouden van dagen, huisvrouwen, bruiloftgangers, passanten bij Sail-manifestaties, direkteuren van gasfabrieken, accountants en zalen vol gewoon publiek in de schouwburgen. Ook de duizenden verkochte LP's, casettes en CD's in 5 verschillende uitvoeringen zijn een graadmeter van onze populariteit. Ook de tallo ze radio en TV uitzendingen in binnen- en buiten land waaraan we hebben meegewerkt. We hebben nl. ook buiten de landsgrenzen nogal wat optredens verzorgd. Het begon met de slui tingsceremonie van de Olympische zeilwedstrij den in Duitsland in 1972. In de loop der jaren DEN SPIEGEL

Den Spiegel | 1994 | | pagina 13