14 DEN SPIEGEL LITERAIR AAFKE VERDONK-RODENHUIS zijn we ettelijke keren in Kiel opgetreden met ons broederkoor de 'Knurrhahn'. Ook werden we talloze malen in Engeland, Polen, de Verenigde Staten 1 9-daags tournee) en onlangs zelfs in Wenen uitgenodigd. Het Vlissings museum neemt een speciale plaats in ons hart in. Niet voor niets is daar het grootste deel van de nauti sche collectie van onze loodsen sociëteit sinds de expositie ter gelegenheid van het 1 OO-jarig bestaan ondergebracht. ULTRA MARE Hier is de wereld niets dan waaiend schuim, De laatste rozen zijn bedolven Na de verwekking uit de golven, die breken, stuivend in het ruim. Het laatste schip wordt weergaloos voortgesme- fen, Het zwerk is ingezonken en aschgrauw. Zal ik nu eindelijk, vergaan, vergeten, Verlost zijn van verlangen en berouw? J. Slauerhoff Nederland is eeuwenlang een maritieme natie geweest. Dit vindt zijn weerslag in de literatuur. Het water is in verschillende gedaanten in de Nederlandse literatuur aanwezigals decor voor avonturen, als bedreiging voor het bestaanals middel voor mystieke ervaring, als uitdrukking van een bepaald gevoel. Hiervan is Slauerhoff een mooi voorbeeld. In Den Spiegel heb ik al vele malen aandacht besteed aan de zee als thema in de literatuur. Het thema van deze Spiegel is echter loodswezen. Wat hier nu mee te beginnen in deze rubriek? Voor het loodswezen geldt dat het beroep en de geschiedenis ervan voor de buitenwereld weinig bekend is. In Vlissingen gaat dat niet op. Veel Vlissingers hebben banden met loodsen of het loodswezen. In de Nederlandse literatuur is echter weinig te vinden over loodsen. Nu zijn loodsen natuurlijk zeelieden en daarover is weer wel van alles terug te vinden in boeken; zo zijn we terug bij het thema de zee in de lite ratuur. Wat over loodsen te lezen valt zijn over het algemeen herinneringen. Zo verscheen enige tijd geleden het boek 'Vertrouw nooit een zeel- oods' van Sjouke Joustra en al wat langer gele den 'Op en om de Noordzee-Boulevard, schet sen van de waterkant', door L.A. Stofkoper. Boeken waaraan menig loods, oud-loods en Vlissinger plezier kan beleven vanwege de her kenbaarheid van de verhalen. Meer algemene feiten over de geschiedenis van het loodswer- zen leveren de gedenkboeken die de laatste tien jaar zijn verschenen - G.M. de Vries; Pompen, paapen en kiellich- ten. Geschiedenis van het loodswezen op de Eems, 1977. - A.M. Overwater; Van leitsagher tot loods, geschiedenis van Rijnmond, 1981 - Een eeuw loodsen op en om de Schelde. Leven en werken van de loodsen in de Scheldemonden, 1984. - H.A. Boekwijt; Smakken en kluiven. Vier eeu wen loodsdienst op Amsterdam, 1988. Een apart boek is 'Op kruispost. Zeilende loods en voor de nederlandse kust', van Hans Beukema uit 1983. Voor al deze boeken geldt dat zij een schat aan informatie geven over de geschiedenis van een oud beroep en dit op een zeer leesbare manier doen. Wat mij erg aanspreekt zijn de citaten van oude verslagen, brieven en het inlas sen van gedichtjes. Zo vinden we in het boek van Beukema een versje uit 1680 jblz. 33): Als m'al d'oude Schrift en boecken Gaat door zoecken, Vindt men niet Goerees begin, Maer voor ses mael hondert jaren Sagh m'hier varen, Veele Schepen uijt en in. De wereld van de zeevaart is vol romantische DEN SPIEGEL

Den Spiegel | 1994 | | pagina 14