EXPOSITIENIEUWS 21 EXPOSITIENIEUWS CUIJK, AMERIKA-MUSEUM DELDEN, ZOUTMUSEUM DALFSEN, POPPENSPE(E)LMUSEUM Met het gemeentebestuur wordt nu bekeken hoe en op welke wijze en termijn knelpunten opge lost kunnen worden. Het is duidelijk dat de gemeente niet zomaar ergens geld vandaan kan toveren. Na een overleg met de raadsle den heb ik het gevoel dat het bestuur open staat voor de problemen en bereid is mee te werken om knelpunten op te lossen. Wat betreft directe knelpunten zoals een lekkend dak: daar wordt waarschijnlijk dit jaar iets aan gedaan. Het is nu de bedoeling dat de nieuwe gemeenteraad in het begin van haar raadsperiode zich uit spreekt over de wijze waarop het museum zich zal ontwikkelen in de twintigste eeuw. Kortom, eigenlijk gewoon goed nieuws uit het museum. De oorspronkelijke bewoners van Noord-, Zuid- en Midden-Amerika staan centraal in het Amerika-Museum in Cuijk, ten zuiden van Nijmegen. Hier kan men kennis maken met de traditionele culturen van de Inuit (bij ons beter bekend als Eskimo's) en Indianen. U kunt zien hoe de Indianen en Inuit vroeger leefden en wat de gevolgen zijn van hun contacten met de wes terse beschaving. Het museum bezit een uitge breide collectie voorwerpen uit de precolumbi- aanse periode, afkomstig uit Zuid- en Midden- Amerika. verder is er een unieke verzameling over Canadese Eskimo's. U kunt er terecht in de bibliotheek en er zijn regelmatig lezingen en filmvoorstellingen. Amerika-Museum, Grotestraat 62, Cuijk. Geopend: di. t/m vr. 10.00-12.30 en 13.30- 16.30 uur; zo. 12.00-16.30 uur. Tel. 08850- 16221. Zout. Wat is daar nou aan te zien? Blkijkbaar veel meer dan je kunt bedenken, want er is een museum dat alles wat met zout te maken heeft, op een veelzijdige manier toont. In Delden, in het hart van Twente, waar men eind vorige eeuw zout in de bodem ontdekte, vindt u midde nin het schilderachtige centrum hef Zoutmuseum. Van alles is er te zien over het ontstaan van zout in de bodem, hoe zout gewonnen werd (en wordt) op verschillende plaatsen ter wereld. Hoe en door wie wordt zout gebruikt, wat is de rela tie tussen zout en milieu, wat is de betekenis van zout in diverse culturen? Deze en andere aspek- ten en de symboliek van zout, worden door het museum aan de orde gesteld. Verassend en erg leuk om te zien zijn de meer dan 2000 zout vaatjes die zijn uitgestald. Deze collectie wordt nog voortdurend uitgebreid. Zoutmuseum, Delden, Langstraat 30, Delden. geopend sept. t/m april 14.00-17.00 uur, ma. en za. gesloten. Mei t/m aug. 10.00-17.00 uur, za. en zo. 14.00-17.00 uur. tel. 05407- 64546. Jan Klaassen en Katrijn heten ze in Nederland. In andere landen dragen ze heel andere namen. Maar in het poppentheater gaat het niet alleen om hen, en dat is te zien in Dalfsen. Marionetten, wajang-figuren, hand-, stang- en stokpoppen, schimmenspelen en papieren theatertjes uit China, Japan, Duitsland en Frankrijk. Het is maar een greep van wat u alle maal kunt bewonderen in net Poppenspe(e)lmu- seum van poppenspeler Otto van der Mieden. In het spiksplinternieuwe museum worden regelma tig voorstellingen gegeven. Door Van der Mieden zelf, of door andere poppenspelers uit binnen- en buitenland. U kunt het poppenspel ook zelf proberen, samen met uw kinderen. Een bezoek aan het Poppenspe(e)lmuseum is hoe dan ook onvergetelijk! Poppenspe(e)lmuseum, Haersolteweg 9-17, Dalfsen. geopend wo. t/m zo. en feestdagen 1 1.30-1 6.45 uur. In februari alleen open tijdens de krokusvakantie. Tel. 05293-1569. DEN SPIEGEL

Den Spiegel | 1994 | | pagina 21