VIER EEUWEN TULPEN IN NEDERLAND 22 Toen de tulp werd ingevoerd was deze voor Nederlanders een puur exotische bloem, die vanwege naar curiositeit werd afgebeeld op tegels, schilderijen, tapijten en zilverwerk. In 1994 is het 400 jaar geleden dat de eerste tulpebollen ons land bereikten. Met tal van tentoonstellingen en andere aktiviteiten wordt dat feit her dacht. De tulp komt van oorsprong uit Turkije. Het Turkse woord voor tulp is lale, maar vanwege de gelijkenis met de destijds gedragen tulband (Turks: tulipan) raakte het woord tulp ingebur gerd. De prachtlievende Osmaanse sultans waren verzot op tulpen. Ahmed III (1703-1730) spande de kropon. Zijn grootvizier met de veel zeggende bijnaam 'Lalizare' (tulpenliefhebber) organiseerde in de bloeitijd enorme tuinfeesten. Duizenden tulpen werden in vazen opgesteld in de tuinen van het Topkapipaleis. TRussen de bomen hingen kooien met nachtegalen. Kristallen bolTen gevuld met kleurige vloeistoffen weerkaatsten hef licht van de olielampen. Er werden sorbets geserveerd, gekoeld met sneeuw die met muilezels uit de bergen was gehaald, er werd gedanst en gemusiceerd en de feesten eindigden met een boottovjt op de Gouden Hoorn, opgeluisterd met vuurwerk. De eerste Hollandse tulpen groeiden tegen het eind van de 16e eeuw in de Leidse Hortus. Prof. Carolus Clusius had via zijn vriend, de Vlaamse edelman en gezant aan het Turkse hof, Ogier Ghislain de Busbecq, enkele bollen gekregen die hij uit puur wetenschappelijke belangstelling koesterde in zijn botanische tuin in Leiden. De opmerkelijke bloemen trokken de aandacht van meer commercieel ingestelde lieden. Tegen de zin van Clusius werd de tulp handelswaar. De allerrijksten pronkten weldra met de nieuwste soorten tulpen. De Delftse aardewerkfabrikanten haakten in op de trend en ontwierpen speciale tulpenvazen. Er werden duizenden guldens betaald voor een enkele bol. Bollen die bnloe- men met meerdere kleuren voortbrachten waren het kostbaarst. Kunstenaars zoals Judith Leyster en Maria Sibylla Merian maakten afbeeldingen van de mooisie soorten. Men raakte helemaal in extase wanneer een tulp tot bloei kwam die in elkaar overlopende, gebroken kleuren vertoon de. De kwekers hadden nog geen notie dat deze kleurenpracht ontstond doordat de bol was aangetast door een virus. In de loop van de 19e en 20ste eeuw groeide de tulp uit tot een belangrijk Nederlands export artikel. De geestgronden achterv de duinen, met name tussen Haarlem en Leiden, bleken bij uit stek geschikt voor de bollen. Wetenschappelijk onderzoek bracht kennis over kruisen en verede len, met als gevolg een aanhoudende stroom van nieuwe variëteiten. Vreemdelingen keken hun ogen uit bij het zien van de uitgestrekte kleu rige velden in de bloeitijd en de tulp werd het beeldmerk bij uitstek voor het toerisme. In hetjapanse Holland Village bij Nagasaki kon men niet achter blijven. Hier werden tussen de kopieën op ware grootte van Hollandse huizen en molens complete tulpenvelden aangelegd. Anders dan in Nederland waar de tulpen, zodra ze in volle bloei staan worden 'geknopt' om zo'n sterk mogelijke bol te krijgen, probeert men in Japan de tulpen zo lang mogelijk in bloei te houden. Daarna worden ze een of twee keer vervangen door elders in potjes gekweekte exemplaren. Ondanks de bezwaren van het milieusyndicaat dat de Hollandse tulpenteelt niet milieuvriendelijk genoeg is, breiden de bollenvelden zich nog steeds uit. Nu de oude bollenstreek in de Randstad wordt ingesloten door oprukkende woningbouw, en elders de boeren door quote ring van de zuivel omzien naar andere gewas sen, worden in de kop van Noord-Holland wei landen opengescheurd en veranderd in bollen- gronden. In West-Friesland groeien op dit moment al meer bollen dan tussen Haarlem en Leiden. DEN SPIEGEL

Den Spiegel | 1994 | | pagina 22