DE LOODSENSOCIETEIT TE VLISSINGEN 8 HENK ACHTERBERG, voorzitter Boulevard de Ruyter is een fraai-ogend gebouw rijker geworden. De stijl is geheel aangepast aan deze tijd. Zelfs het logo van het bedrijf dat erin gehuisvest is, mankeert niet boven op het dak van het gebouw. Bij de voordeur ziet de bezoeker al meteen, dat in het gebouw Loodswezen, de Loodsen Sociëteit, wel degelijk haar plaats heeft behouden. Via een fraai gestileerde hal betreedt men de sociëteitszaal van de Vereniging Nederlandse Loodsen Sociëteit. En daar is het praktisch geble ven zoals het zo'n ruim veertig jaar geleden was ingericht. En bewust! Na de fatale brand van februari 1992, is bij de besprekingen rond de nieuwe constructie van eigenaren tussen het bedrijf en de vereniging, heel duidelijk vastge steld, dat de sociëteitszaal in de oude, en ver trouwde staat zou worden hersteld. Niemand binnen de vereniging had er behoefte aan, om aan die vertrouwde omgeving iets te verande ren. Er is niet alleen een prettige wachtruimte voor de loodsen teruggekomen, maar ook het verenigingsleven is, na een gedwongen pas op de plaats, weer tot leven gekomen. Een vereni ging met een lange geschiedenis. Deze zomer is het alweer tien jaar geleden, dat men zeer in stijl, het 100-jarig bestaan van de vereniging heeft gevierd. Een terugblik op die lange geschiedenis leert iets van het waarom van die vereniging en hoe dat allemaal gelopen is. In het begin van de jaren 80 van de vorige eeuw, werkte een groep Nederlandse loodsen aan het initiatief een vereniging op te richten, in navolging van hun Belgische collega's, die toen reeds over een vereniging en een eigen socië teitszaal beschikten. Op 27 juni 1 884 werden de statuten (koninklijk] goedgekeurd en was de vereniging formeel een reit. De doelstelling van de vereniging was "Vriendschappelijk en gezellig verkeer onder ling". In de huidige statuten komt dat onder arti kel 2 letterlijk terug. De vereniging vond haar tehuis in het Stadsluoffiehuis 'De Beurs', het nu nog bestaande Beursgebouw te Vlissingen. Het aantal leden van de vereniging groeide gestaag en al vlug was de 'Beurs' te klein. Bovendien, lezen we in een verslag uit die tijd: was de

Den Spiegel | 1994 | | pagina 8