MIDDELEEUWSE BEELDEN 10 St.Anthonius de heremiet., door Henrik Douvermann, begin 16e eeuw. Collectie Catharijneconvent Utrecht wen door een centrum van kerkelijke kunst is geweest, moet de bouw van onder andere de grote Domkerk veel kunstenaars, waaronder Beeldhouwers, hebben aangetrokken. Slechts een zeer klein deel van wat zij hebben gemaakt is bewaard gebleven, maar wat er over is getuigt van een hele hoge kwaliteit. Terwijl het soms mogelijk is bepaalde sculpturen met het grote kunstcentrum Utrecht in verband te brengen is dit nagenoeg onmogelijk met betrekking tot de Hollandse steden. Duidelijker ligt dit in het Nederrijnse gebied, dat thansvoor een deel in Nederland en voor een ander deel in Duitsland ligt. Hier heeft geen beeldenstorm plaatsgevon den en ook heeft deze streek voor het grootste deel niet tot hef grondgebied behoord van de zeventiende eeuwse Republiek der Verenigde Nederlanden. Daardoor zijn de kerken meer intact gebleven. Nog steeds kan men in Kalkar en Xanten kerken bewonderen, die hun laatmid deleeuwse aankleding bewaard hebben. Door de relatieve zeldzaamheid van middel eeuwse beelden is heel weinig bekend over de makers. Het is moeilijk te bepalen, waar de afzonderlijk verspreide altaaronderdelen en kerkbeelden oorspronkelijk hebben thuisge- hoord. De makers van de meeste beelden zijn daardoor anoniem. Een enkele maal kan men nog bestaand beeldhouwwerk in verband te brengen met een uit de archieven overgeleverde naam. Ook wordt het wel toegeschreven aan een onbekende meester of een atelier en van een noodnaam voorzien. Van drie beelden uit de expositie zijn de makers bekend. Het beeld van de Heilige Augustinus is gemaakt door de belangrijkste meester uit de late middeleeuwen van het Nederrijnse gebied, Arnt 'de beeldesni- der' of Arnt van Zwolle. Hij was werkzaam in Kalkar, Kleef en vervolgens in Zwolle, waar hij vermoedelijk vanaf 1484 tot zijn dood in 1491 gewoond heeft. Uit archiefonderzoek is geble ken dat hij de maker is van het grote KÏeefse koorgestoelte. Hierdoor heeft men, door de stijl St.Augustinus, door Arnt van Zwollw, ca I490. Collectie Catharijneconvent utrecht. DEN SPIEGEL

Den Spiegel | 1994 | | pagina 10