12 BRANDWEER Oefening langs het Kanaal door Walcheren tijdens de bezettingsjaren 19421. Foto collectie Gemeen tearch ief Vlissingen. een verzengend vuur, dat de gehele bezetting woedde. Dit vuur werd niet alleen gevoed door Hazelhof en mij, maar ook door de andere man nen op de post als Lou van der Linde, Kees Valckenier von Geussau en Piet Coppoolse. Door ons werk als brandweerman hadden wij bijna overal toegang, ook op objecten waar voor de Duitsers werd gewerkt. Controle op brandgevaarlijke situaties was een dagelijkse bezigheid, die Hazelhof zichzelf oplegde. Ook 's nachts waren we geregeld op straat. De taak van de brandweer was om te zorgen dat de rio len voldoende water bevatten om als bluswater te kunnen dienen, indien nodig. De riolen mond den uit in de Westerschelde. Aan het eind van de Paardenstraat bij het Kogelpark was een afsluitklep. Na hoog water, voor het invallen van de eb sloten wij de afsluitklep. Op verschillende plaatsen in de stad moesten wij zo'n nacht riool deksels lichten om de stand van het water te bekijken. Wij waren nogal eens in de gelegenheid tot sabotage, vooral op objecten waar de werk zaamheden van de Duitsers 's nachts stil lagen. De luchtbescherming en de brandweer moesten dagelijks mensen leveren om voor de Duitsers te werken. Er werden bomen gekapt en op de Walcherse stranden werden die bomen gebruikt om een verdedigingslinie te maken tegen eventu ele landingen vanuit zee! Die bomen werden in het zand gespoten. Hiervoor werden meerdere z.g. "baby-spuiten" van de brandweer gebruikt. De brandweer moest hiervoor mankracht leve ren, voornamelijk om de pompen te bedienen. Herhaaldelijk werden de motorspuiten onklaar gemaakt, zodat er niet gewerkt kon worden. Als de brandweer b.v. 1 2 man moest leveren en men moest zich 's morgens om 7.30 uur daar voor melden, dan kwamen even na 7.30 uur een paar brandweermannen aanslenteren met de boodschap dat de rest van de mannen niet gemist kon worden. Een en ander werd de Duitse commandant te gortig. Na voorafgaande dreigementen werd de toenmalige brandweercommandant Luitwie- ler opgepakt en een dag lang vastgehouden. Een brandweerwagen (spuit) werd gevorderd en op een platbodem-vaartuig geplaatst en door een sleepboot buitenom tot bij het strand voor de duinen gesleept. Vanaf de boot werden slangen uitgelegd naar het strand. We begrepen dat de OEN SPIEGEL

Den Spiegel | 1994 | | pagina 12