15 STEDELIJK MUSEUM VLISSINGEN Jan van Ochten werd door de Duitsers opge haald omdat hij niet voor hen wilde werken. Hij werd ingesloten in een kamp te Souburg. Jan had de laatste tijd in zijn levensonderhoud voor zien door het kappen en daarna verkopen van brandhout. Hij was in huis bij een oude moe der. Het was natuurlijk Hazelhof die er wat aan deed. Wij kapten 's avonds hout. Het werd naar de klanten van Jan gebracht en de geldop- brengst ging naar moeder van Ochten. Hazelhof zette de brandweercommandant onder druk. Er werd overeengekomen dat Jan bij de brandweer kwam werken. Dan werkte hij indirect toch voor de Duitse weermacht. Jan kwam vrij. Hij kwam zijn eerste dag 's morgens in dienst. De brandweercommandant wist niet wat hij met Jan aanmoest. Hij mocht niemand aannemen. Hij stuurde Jan naar het Boterplein waar die morgen vlees werd verkocht van een noodslachting. Na deze boodschap voor de commandant werd Jan met verontschuldigingen naar huis gestuurd. Jan heeft het nog vaak over zijn tijd bij de brandweer. Uiteraard was ik niet altijd alleen met Hazelhof. Ik had ook mijn vrije dagen en ook mijn portie telefoonwacht. Een dag telefoonwacht beteken de vier en twintig uur niet mee uitrukken. Hazelhof vertelde mij eens dat ze benzine van de weermacht hadden gepikt. De benzine was verkocht en het geld zou naar het "Rode Kruis" zijn gegaan. Mevrouw Hazelhof zou dat gere geld hebben. Ik weet daarover geen bijzonder heden. Geinspireerd door de konijnenhokken van de Duitsers gingen we twaalfdelige konijnenhok ken maken. Materiaal haalden we op de bouw werken waar voor de Duitsers werd gewerkt. Dat waren bijna alle bouwplaatsen. Als zo'n hok klaar was, plaatsten we een advertentie in de Vlissingse Courant: "Te koop 1 2-delig konij nenhok - tbv. Pieters, C.Busk.str". Er was volop interesse voor konijnenhokken, meestal van mensen uit de boerenstand. We zeiden dan dat we het hok niet meer verkochten, omdat we een aanbod hadden om te ruilen voor tarwe en koolzaadolie. Meestal bood zo iemand dan ook een portie tarwe en olie aan in ruil. De materialen voor de bouw en de opbrengst in natura werden ook nu weer bewaard door Jan van Ochten. Op een keer vroeg Hazelhof mij of ik hem wilde helpen om een vrachtautowiel met band weg te halen bij de Duitsers. Dit wiel zou bestemd zijn voor een verzetsgroep. Ik weet niet welke groep. Het is namelijk nooit bij een groep terecht geko men. Ik zei mijn steun toe. Met Hazelhof ging ik naar het z.g. "Arsenaal" aan de Vissershaven. Dit gebouw was bij de Duitsers in gebruik als opslagplaats en reparatieinrichting. Vanaf de Oranjedijk klommen we over een muur en kwa men op het terrein rond het Arsenaal. Jan van Ochten zou achter hotel Monopole op de Ballastkade uitkijken of alles veilig was voor de terugkomst. We kregen geen kans om in het gebouw te komen, want er kwam een lichtsig naal van Jan dat er iets fout was. Later hoorden we dat er achter ons mensen met zaklantaarns op het terrein van het Arsenaal waren gekomen We konden niet terug en moesten noodgedwon gen de Vissershaven overzwemmen naar de Nieuwendijk. Veertien dagen later gingen we terug. We kwa men evenals de vorige keer op het terrein door een raam kropen we in het gebouw. Hier was duidelijk een reparatieplaats voor auto's. Zonder veel moeite vonden we een autowiel met band, dat volgens Hazelhof van de goede maat was. Ik had de indruk dat Hazelhof hier al eens eer der was geweest. Hazelhof zei dat we de Duitsers eerst nog een plezier zouden doen. De motor van een auto, die kennelijk in reparatie was, werd grondig vernield. Alle draden door geknipt. Vaten met vloeistof lieten we leeglopen, ik weet niet wat er in zat. We lieten een puin hoop achter. Ik weet wel dat ik het voor het eerst niet met Hazelhof eens was. Ik was bang voor Bellamypark 19, 4381 CG Vlissingen Openingstijden: mat/mvr. 10.00-17.00 uur; za. en zo. 1 3.00-1 7.00 uur. Toegangsprijs: volw. f 2,50, kinderen tot 1 2 jaar, groepen vanaf 20 personen en pas 65 f 1,50; MJK-kaart: gratis. DEN SPIEGEL

Den Spiegel | 1994 | | pagina 15