21 komen en dat was toen niet denkbeeldig, dan zou men kunnen denken dat ik van angst van mijn post was gevlucht. Van der Steen nam een stukje van een plankje, brak het in tweeën. Met een stompje potlood schreven we onze naam op het plankje. Hij stak Kopmels in zijn zak en ik kreeg Van der Steen. We spraken af dat we eikaars familie zouden inlichten als er met ons wat zou gebeuren. Op een gegeven moment kwam over het Bellamypark ae brandweerman Meerman bij ons. Hij zei dat hij even naar huis was geweest. Hij woonde in de Noordstraat. Hij was nu weer op weg naar de brandspuit, die ergens bij het Beursplein zou staan. De bemanning van die spuit was 's nachts uitgerukt voor een brandje. Ik waarschuwde Meerman dat hij beter kon wach ten, omdat er nog regelmatig werd geschoten vanaf de Boulevard de Ruyter. Hij wilde niet wachten. Ik zei nog:" Ga dan via de Provoost straat en de Sarazijnstraat." Hij wilde niet luiste ren. Hij was heel vrolijk en totaal in de roes van de bevrijding. Hij liep door en werd tien meter verder neergeschoten. Er werd niet meer gere geld geschoten. Dit was kennelijk werk van sluip schutters. Door het Groenewoud kwamen steeds nieuwe commando's bij ons. Er werden rook bommen gegooid en in de rook staken meerde re commando's het Bellamypark over. Op een gegeven moment kwam een van de comman do's die het Bellamypark waren over gestoken door de rook terug in onze richting. Hij werd door commando's die net waren aangekomen, neergeschoten. De mannen waren allen als een veer gespannen. We gingen het Bellamypark over en via de Smalle Kade naar het Beursplein. Inmiddels waren over de Nieuwendijk, door de Nieuwstraat en door het Groenewoud versterkin gen aangevoerd. Er werd niet meer geschoten van de Boulevard de Ruyter. Ik was gids af. Later op de dag hoorde ik van de brandweercom mandant dat een Nederlands sprekende militair hem had verteld dat Kopmels hem de weg had gewezen. Er was een telefoonlijn tussen de Kon. Mij.De Schelde en de Hoofdcommandopost van de Luchtbescherming in de Hendrikstraat. Op de dag van de bevrijding (l-l 1-1944) werd die lijn, naar ik heb gehoord, bediend door aan de ene kant Jan PotfKMS) en aan de andere kant door P.F.Rozenberg (Luchtbesch.). Die dag kwam er een bericht door, dat Duitse militairen die in de bunker op het terrein van De Schelde zaten, zich wilden overgeven, 's Avonds ging ik met een paar collega's mee om de commando's de weg te wijzen naar die bunker. We gingen over het terrein van de Schelde langs het droog dok en onder de "214" door. Het stelde niet veel voor. Een stelletje oude Duitse militairen wil de zich graag overgeven. Ze werden afge voerd. Er was in die dagen van alles te doen We hielpen mee gewonden over te brengen van het St. Joseph ziekenhuis naar het bevrijde deel van de stad. Dit ging ook via het terrein van de K.M.S De avond van de eerste dag ben ik nog met iemand meegeweest, die een brief moest brengen bij de commandant van de gelande troepen. Die had onderdak gevonden in een Duitse bunker naast de Oranjedijk. Ik kan me niet meer herinneren wie die boodschap moest overbrengen. Over een gewonde Duitse officier hoorde ik het volgende verhaal van mijn vriend, ook oud- brandweerman, Frans J.Lacor. Deze vertelde over zijn ervaringen van de eerste november 1 944, als volgt: "Op I-I I-I 944 tussen acht en negen uur werd er nog hevig geschoten in de omgeving van het Betje Wolfplein, "Goed Wonen" en Tuindorp. (Lacor was destijds ingedeeld op de brandweer post op de Badhuisstraat. Hij woonde in de Bouwen EwoutstraatNa het geweld van die nacht wilde ik wel eens weten hoe het met mijn woning was gesteld. Ik ging dan ook even kij ken. Er werd plotseling weer zwaar geschoten. Ik vluchtte een woning in de Bouwen Ewoutstraat binnen. Dat was bij een zekere Gerard Timmerman. Er waren daar in een alkoof onge veer twaalf mensen. Een mevrouw van der Weijden en een mejuffrouw Nieuwenhuizen werden gewond. Ik bracht het gewonde meisje met een mij onbekende man op een onderstel van een ledikant van de Duitsers naar het St. Josephziekenhuis. Het ledikant haalden we uit de school in de Bouwen Ewoutstraat, die bij de Duitsers in gebruik was. Het meisje is meteen door dokter Jens geopereerd. DEN SPIEGEL

Den Spiegel | 1994 | | pagina 21