VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1943 23 A. MEERMAN, archivaris Een groot deel van het lezerspubliek van "Den Spiegel" heeft de Tweede Wereldoorlog aan den lijve ondervon den. Zij kennen als geen ander de momenten van angst en verdriet die tijdens die donkere periode zo vaak werden gevoeld. Sommigen worden er helaas nog dagelijks mee gecon fronteerd. Binnenkort zal het 50 jaar geleden zijn dat de Geallieerden de stad Vlissingen bevrijdden. Een stad die met haar bewoners zwaar heeft gele den door de vele oorlogshandelingen in ver band met haar belangrijke militair-strategische positie. Toen de oorlog voor Vlissingen voorbij was kon de trieste balans worden opgemaakt: 250 Vlissingse inwoners vonden de dood tenge volge van direkt oorlogsgeweld. 90 inwoners afkomstig van elders kwamen eveneens in Vlissingen om het leven. Honderden personen raakten licht tot zwaar gewond. 20,5 l 353) van de woningen werd totaal verwoest en 79,5 (5246) werd licht tot zwaar beschadigd. Slechts I woning kwam onbeschadigd uit de oorlog tevoorschijn! Talrijke openbare en bijzon dere gebouwen zoals het station, de brandweer kazerne, hotel Britannia, diverse kerkgebouwen en scholen waren totaal verwoest of hadden zware schade geleden. Aan de hand van het beschikbare bronnenmate riaal heb ik getracht één dag uit die oorlogspe riode nader te beschrijven om hiermee voor die genen die het niet daadwerkelijk hebben mee gemaakt een indruk te geven van het begrip 'oorlog in Vlissingen'. Voor diegenen onder het lezerspubliek die het wél hebben ervaren zal de bekende herkenning en herinnering optreden. De maand augustus l 943 heeft zich ondermeer gekenmerkt door een drietal zware bombarde menten. Een tweetal op Vlissingen en één op Souburg. De inwoners van de stad werden in die maand bij voortduring opgeschrikt door de sirenes van het luchtalarm. Ér werd maar liefst 220 keer alarm gegeven! In het hieronderstaande 'verslag' heb ik een aan tal bronnen samengevoegd: Rapporten van de Hoofd Commando Post van de Dienst Luchtbescherming Vlissingen (Gemeentearchief Vlissingen, Archief Dienst Luchtbescherming, voorl. inv. nrs. I 68-170) Rapport van het Nederlandse 320 Squadron (met dank aan de heer A.J. Beenakker te 's-Gravenhage) Dagboek van de heer P.F.J. Klijberg (met dank aan de heer A.H. van Dijk te Vlissingen) Die mooie zomerdag in augustus begint in de rapportage van de Dienst Luchtbescherming als volgt: 08.00 Opruimploeg gaat heden door met puin ruimen in de Lindelaan. 08.30 Ordonnans uitgezonden naar binnenha ven om te informeren of sirene nr. 8 normaal geloeid heeft. 08.32 Via sluiswachter telefonisch vernomen dat de sirene nr. 8 niet gewerkt heeft. 08.35 Monteur Groen trachten op te bellen. Was niemand thuis, daar geen gehoor. 08.55 Hr. Groen via tel. 32 van de Schelde verzocht nr. 8 na te willen zien. Er zou direct naar gekeken worden. 09.00 P. Korteweg lost M.J. v.d. Hoek af als O.v.D. (Officier van Dienst). 12.04 Rijksinspectie L.B.D. (Lucht Beschermings Dienst) Den Haag medegedeeld dat de treinen loop Vlissingen- Middelburg sinds 19 augustus te 18.30 gestremd is wegens defect aan de spoorlijn door bominslag. 1 3.55 Brandweercentrale meldt een kleine DEN SPIEGEL

Den Spiegel | 1994 | | pagina 23