EXPOSITIENIEUWS 29 BEELDEN IN NEDERLAND 1994 UDEN EINDHOVEN 'S-HERTOGENBOSCH Joseph vervoerd is. 22.00 Ploegcommandant Vleeschdrager meldt dat dhr. Ouwehand het gevaarlijk acht door te gaan met het zoeken naar Kuijper en dat het werk aan de brandweercentrale daarom gestaakt is tot zaterdagochtend. Hoofd L.B.D. hiervan kennis gegeven Aan politie en tele foonkantoor gemeld dat eventuele nachtmeldin gen voor nr. 1 16, brandweercentrale, doorver bonden moeten worden met de H.C.P., welke voor doorgeven zorg zal dragen. Op 21 augustus 1943 werd proces-verbaal opgemaakt door de Commissaris van Politie (tevens Hoofd Luchtbeschermingsdienst). Volgens dit proces-verbaal vielen er 1 2 doden te betreuren en 8 personen lagen gewond in het ziekenhuis. De materiële schade was enorm. In totaal 27 panden werden volledig verwoest, 66 panden raakten onbewoonbaar en 158 pan den liepen glas- en dakschade op. In het kader van het Nederlandse beeldenjaar zijn er tot begin 1995 in het hele land nog een aantal ten- toonsstellingen te zien. Tot 1 9 november 1 994 in Uden Museum voor religieuze Kunst: 'Zuidnederlandse Barok. Beeldhouwkunst uit de zeventiende en achttien de eeuw'. Na een bloeitijd in de vijftiende en begin zes tiende eeuw raakte de Zuidnederlandse beeld houwkunst in veral. Pas in de loop van de 17e eeuw treedt er, vooral in Antwerpen, Mechelen en brussel weer herstel in. Deze barokkunst had een sterk katholiek karakter en was ook van invloed op de meer streekgebonden beeldhouw kunst in het zuiden van Nederland. Op de ten toonstelling is veel te zien van het kloosterinteri eur in dit gebied van ons land en de invloed die deze beeldhouwkunst uitstraalde Tot 27 november 1 994 in Eindhoven, Museum kempenland: 'Sculptuur rond 1900 Opbloei van de Nederlandse beeldhouwkunst in de periode 1 880-1 925'. In het begin van de negentiende eeuw werd het gezicht van onze beeldhouwkunst vooral bepaald door buitenlandse, meestal Belgische kunstenaars. Pas in de tweede helft komt daar verandering in en geven nieuwe opleidingsinsti tuten een impuls. Na een periode van sterke ambachtelijke belangstelling komt er onder bui tenlandse invloed, o.a. van Rodin en meunier, meer aandacht voor onderwerpen en personen uit het dagelijks leven. Mendes da Costa en Lambertus Zijl zijn in die tijd de opvallendste ver nieuwers. Daarnaast beweegt zich een groep van meer traditioneel werkende beeldhouwers. Vooral van deze laatsten laat de expositie noga! wat werk en documentatie zien Tot 8 januari 1995 in 's-Hertogenbosch, Noordbrabants Museum: 'Antieke reflecties Neo-Classicistische sculptuur in het Koninkrijk der Nederlanden 1815-1 840' Het thema van deze tentoonstelling is gericht op een groep Nederlandse beeldhouwers, die samen in Rome hebben gewerkt. Zij stonden onder invloed van de neo-classicisten Antonio Canova eb Bertel Thorwaldsen. De antieken waren hun grote voorbeeld De belangrijkste kunstenaar uit deze groep was de Maastrichtenaar Mathieu Kessels. VAn hem en anderen uit de groep worden gipsen en marme ren beelden op groot formaat en bustes en klei nere modellen in terracotta getoond. Ook schil derijen en tekeningen die betrekking hebben op het onderwerp DEN SPIEGEL

Den Spiegel | 1994 | | pagina 29