5 DEN SPIEGEL ik: hé ik had toch nog 8 eieren. Zou er dan toch iemand in mijn huis geweest zijn? Ik miste een blik ham van 1 kg en 2 blikjes bisquit. Toen ging ik naar beneden want ze waren er nog steeds met hun zendapparaat en vroeg: "The eggs were they good?" "Very good indeed," zeiaen ze. Ik vroeg: "End the bisquits?" Nice and the bacon was marvellous. Hij vroeg me of ik boos was dat ze dat weggenomen hadden. De eerste drie dagen zijn ze aangewezen op hun nood rantsoen en mogen ze nemen wat ze nodig heb ben. Ik zei dat ik het erg goedkoop vond als ik voor dat beetje eten mijn vrijheid terug kreeg. Als na drie dagen de keukens komen krijg je er wat voor terug beloofde hij en hij deed zijn belofte gestand. Opeens gaf ik een gil en vloog naar boven want in diezelfde kast stond een kist je met juwelen van een Joodse familie uit Borne (Overijssel). Die had ik meegekregen van mijn zuster die ze bewaarde voor die familie. Maar toen mijn zwager werd gefusilleerd durfden ze dit niet meer in nuis te houden. Ik keek in de kast en het kistje stond er nog. Daar hadden ze niet naar gekeken want dan hadden ze het meege nomen: er zat immers voor duizenden guldens in. Er werd in 't huis naast het mijne een Rode Kruis post ingericht en in een mum van tijd lagen er tientallen gewonden. Ze kwamen vragen om gekookt warm water en vanaf dat moment deed Ik niets anders dan ketels water koken. De eerste dag vond ik het vreselijk eng en liep ik er met mijn ogen dicht langs, maar na een paar dagen was ik eraan gewend. De dag ging voorbij en 't werd weer avond en we moesten weer in die kelder. De derde dag van vechten brak aan. In de bakkerij werd gewerkt, ook onder het schie ten door. Die morgen om 1 1 uur kwamen ze zeggen dat we naar 't arsenaal (1) moesten want de stad zou plat gebombardeerd worden. We gingen via de Wolstraat en Palingstraat naar 't arsenaal onder het schieten door. We gingen met tegenzin want in de bakkerij stonden 250 broden te rijzen. Toen we langs het Postkantoor kwamen lagen daar de lijken van vele Duitse soldaten opgestapeld als klampen hout. Een vreselijk gezicht. We zagen niet één Engelsman maar hoorden later dat die direct werden afgevoerd. We kwamen heelhuids bij 't arsenaal waar 2000 mensen al dagen zaten of lagen onder

Den Spiegel | 1994 | | pagina 5