9 DE BOEKENSPIEGEL AAFKE VERDONK RODENHUIS Na een achttal dagen werd mijn huis zoetjes aan leeg. De mensen moesten toch weer terug naar hun kapotte huizen en het zo goed moge lijk dichtspijkeren. Aan echt repareren kwam men nog niet toe. De tweede zondag na de bevrijding mochten we op de boulevard wan delen. Die aanblik van vernieling en toch, we zagen na 4 1/2 jaar weer de zee. We liepen er als pauwen te paraderen. Alleen je moest veel naar de grond kijken dat je nergens op trapte. Kerk was er 's zondags in de bioscoop en wij kregen tweemaal in de week in de bak kerij catechisaties voor zo'n 20 jongeren. Dan wer de bakkerij leeg gemaakt en zetten we rij en stoelen, 't Was echt knus en ze zaten warm. Er was enorm veel werk en de dagen vlogen om. 's Avonds hadden we meestal Engelsen of leden van de Irene Brigade in huis en hadden soms heel gezellige avonden die je de oorlog deed vergeten. Even in januari dreigde het fout te gaan want toen riepen de Ardennen en daar waren ze zelf heel bang voor. Dan kwamen er stafkaarten op tafel en werd er minutieus nagegaan waar de Germans zaten. Ik heb ze altijd gezegd dat ik niet op avontuurtjes uit was maar dat ik ze alleen uit vriendschap wou helpen en dat heb ben ze altijd begrepen. Daarom hebben we zooveel jaren na de oorlog altijd nog zoveel contacten gehad. Ted was er iedere avond, zette zich voor de kachel, nam zijn pijp, een stoel onder zijn benen en zei dan "Like home Ann." John, mijn man, was zijn grote vriend en zo lang hij leefde heeft hij daar blijk van gege ven. Begin november 1994 is het vijftig jaar geleden dat Walcheren werd bevrijd van de Duitse bezetters. Hieraan zal in Vlissingen ruim aan dacht worden gegeven. Ook in deze Spiegel heeft u al het een en ander over dit onderwerp kunnen vinden. Bij veel mensen die oorlog en bezetting hebben meegemaakt zal deze herdenking allerlei herin neringen oproepen. Voor de generatie die deze periode alleen uit verhalen en geschiedenisboe ken kent zal "vijftig jaar na dato" iets heel anders betekenen. Voor de jongsten van deze generatie wordt over de bevrijding van Vlissingen in 1944 een speciaal project gemaakt door het Gemeentearchief Vlissingen en het Stedelijk Museum Vlissingen. Hierbij wordt uitgegaan van de vraag: wat is uit deze periode nu typisch voor Vlissingen, voor Zeeland. De nadruk zal vooraf liggen op het gewone dagelijkse leven. Hoe leefde men door in een tijd van oorlog, tijdens bezetting, onder drukking, bombardementen De reden dat ik u dit meld in deze rubriek is dat ik bij de voorbereidingen voor dit project veel boeken heb gelezen, waarvan ik er een graag onder uw aandacht wil brengen. Het ligt voor de hand dat wanner je uitgaat van het leven van de gewone mensen in de bezet tingstijd je verhalen wilt lezen en horen van mensen die deze periode bewust hebben mee gemaakt. leder heeft zijn oorlog op zijn manier beleefd, vertelt zijn of haar vernaai. Sommigen hebben een dagboek bijgehouden of aanteke ningen gemaakt van belangrijke gebeurtenis sen. Dagboeken uit deze periode zijn meestal niet als boek verschenen. Wel zijn in het Gemeentearchief verschillende dagboeken te vinden, die een bijzondere bron zijn voor het schrijven van een verhaal over de bezettingstijd in Vlissingen. Eigen ervaringen en jeugdherinneringen zijn een enkele keer in boeken verwerkt en uitgege- DEN SPIEGEL

Den Spiegel | 1994 | | pagina 9