4. NATIONALISATIE VAN DE POST 11 In december 1794 bezetten Franse troepen Staats Vlaanderen, waarop in 1 795 stichting van de Bataafse republiek volgt. Op 1 2 januari 1799 wordt de post nationaal verklaard en worden alle stedelijke en regionale posterijen opgeheven en uitgekocht. Daarvoor is echter op 1 april 1 797 de bode- en schipperspost al officieel afgeschaft voor alle plaatsen die langs een postroufe liggen. Zo vervalt het postvervoer per koopmansbode op Holland. Alle post gaat nu via de Landpostroute of wordt door het post kantoor per Middelburgse beurtschipper verzon den naar het postkantoor in Rotterdam op de dagen dat er geen landpost gaat. Toch zullen er vermoedelijk nog wel brieven in Vlissingen zijn blijven komen via de koopmans boden omdat in 1 806 de ordonnantie voor de postmeester uit 1726 noa herdrukt werd, inclu sief de portlijst voor bodebrieven uit Holland. Het postvervoer naar de door Frankrijk bezette Zuidelijke Nederlanden blijft voorlopig ongewij zigd, d.w.z. per postiljon via IJzendijke en later Breskens naar Gent, of via de bode op Brugge, vanaf 1 802 gaat alle post via Breskens en Gent. Het duurt tot 1 januari 1 803 voordat de nationa lisatie van de post zijn beslag krijgt. Vlissingen wordt op die datum officieel postkantoor van de Bataafse Republiek, met recht op een commies en een besteller. Postmeester Adriaan Kroef behoudt echter zijn functie als postmeester onder het nieuwe postbestuur tot zijn overlijden in sep tember 1 803. Of dit met opzet werd toegestaan is niet bekend. Het overlijden was echter voor het nieuwe postbestuur-zeer voordelig omdat hij nu niet behoefde te worden uitgekocht. Zijn erf genamen ontvingen alleen een uitkering over de qewerkte neqen maanden in 1803, te weten f 1 350,- (4). Postmeester Kroef werd opgevolgd door com mies A. van IJsseldijk. Van IJsseldijk maakte nog net de veranderingen in 1 807 mee toen bij wet op 1 juli 1 807 het briefpostvervoer tot staafsmo- nopolie werd verklaard. Tevens worden landelij ke brieftarieven vastgesteld tussen de recht streeks met elkaar corresponderende postkanto ren. Op 1 1 november 1 807 wordt Vlissingen ■i/- Brief per Landpost van Vlissingen (24 januari 1808) naar Amsterdam, vlak voor de sluiting van het Hollandse postkantoor op 8 februari 1808. Stempel type 3. Port: 5 st. Ie betalen door de ontvanger. DEN SPIEGEL

Den Spiegel | 1995 | | pagina 11