20 EXPOSITIENIEUWS TENTOONSTELLING "FLESSENPOST" LEIDEN, MUSEUM VOOR VOLKENKUNDE vroeg of hij ze verkocht had. Hij wilde niets zeggen. Ook tegen mijn moeder niet. Als je ver der vroeg, zei hij alleen maar: 'iedereen heeft zijn verhaal, ook de dommen en de onweten den Ook in het prachtige boek "Twee koffers vol", spelend in joods Antwerpen, is een postzegel verzameling aanwezig. In het verhaal is dit gegeven bijzaak, maar het getuigt wel van de humor waarmee schrijfster Carl Friedman in haar werk grote levenszaken aanpakt, ontroe ring en lach. In het boek komt een met de ouders van de hoofdpersoon bevriend echtpaar voor, de Goldblums. Dit echtpaar is kinderloos en mevrouw Goldblum doet daarover als volgt haar beklag: "Majn man, majn man, haj kent dat koenstje niet!" Later in het verhaal zijn de Goldblums uit elkaar. Chaja hoort dit van haar moeder, die met dit verhaal van een in het boek emotioneel moment overgaat tot de orde van de dag: "Heb ik al verteld dat de Goldblums uit elkaar zijn?" "Op hun leeftijd?" Ze knikte. "Je weet toch dat hij postzegels verza melt?" Natuurlijk wist ik dat. Hij deed het al vijfentwin tig jaar en volgens mij praatte hij ook al vijfen twintig jaar over niets anders. "Ze hadden ruzie gehad, ik weet niet waarover", zei mijn moe der. "En toen hij 's avonds thuiskwam, was zij verdwenen. Maar eerst had ze nog zijn hele postzegelverzameling op de muren geplakt. Al zijn postzegels, stuk voorstuk!" Mevrouw Goldblum wist waar haar man te tref fen. Voor de verzamelaar is zijn collectie heel belangrijk. Over dit gegeven, verzamelen als passie, gaat de roman "Rico's vleugels" van Rascha Peper. Hier gaat het om een schelpen collectie en het echtpaar Cecile en Eduard Rochèl dat de collectie gaat overdragen aan een museum. Op een ddg komt de veertienjari ge Rico Gabrieli in hun leven, waardoor alles verandert. De verzameling is vooral de grote passie van Cecile Rochèl. Haar eerste liefde waren schel pen, nonnetjes, gevonden aan de Noordzee. Schelpen zijn voor Eduard Rochèl niet zijn echte passie, maar een sublimatie van een verterender passie. Deze vindt uiteindelijk alleen haar vervul ling in vernietiging, opheffing, dood. De roman gaat ook over liefde, over een eerste en een laatste liefde, over leerling en leermees ter. Door Eduard leert Rico een andere wereld kennen. Eduard vertelt Rico verhalen, dit leidt voor Eduard tot het mooiste verhaal van de wereld. "En hij vertelde een verhaal, geluidloos, zonder woorden, op het ritme van de aanrollen de golven; het mooiste verhaal van de wereld. Op 6 april a.s. om 15.00 uur zal mevr. L.C. Poppe-de Looff in het gemeente archief Vlissingen aan de Hellebardierstraat 2 de openingshan deling verrichten van de tentoonstel ling "Flessenpost", welke handelt over de Vlissingse postgeschiedenis. Deze tentoonstelling is in nauwe samenwerking met de Vlissingse Filatelisten Vereniging opgezet in net kader van het 50-jarig bestaan van deze vereniging en is te bezichtingen van 7 april t/m 2 juni van ma. t/m vr. van 9.00 - 16.30 uur. De toegang is gratis. Bij de tentoonstelling hoort een brochure die met deze Spiegel is mee gezonden. In het Museum voor Volkenkunde in Leiden is tot en met 27 augustus 1995 een tentoonstelling te zien die de titel 'Djenne, de mooiste stad van Afrika' draagt. Of Djenne, gelegen in de Westafrikaanse repu bliek Mali, nu wel of niet de mooiste stad van Afrika is, daarover kan men van mening verschil len. Maar feit is dat het een bezienswaardige DEN SPIEGEL

Den Spiegel | 1995 | | pagina 20