21 SAIL AMSTERDAM 1995 VAN HET BESTUUR. stad is, waar belangwekkende inheemse bouw werken staan. Deze zijn opgetrokken in een bij zondere inheemse bouwstijl. Djenne is dan ook op de Wereldmonumentenlijst van de Unesco geplaatst. Djenne is vermoedelijk gesticht in de derde eeuw voor Chr., is een van de oudste steden in het gebied ten zuiden van de Sahara, dat thans Mali heet, maar dat in de tijd dat de Fransen er heersten, als West-Soedan werd aangeduid. De welvaart dankt de stad mede aan het feit, dat zij gunstig gelegen was op het knooppunt van oude handelsroutes. Sinds de l 3e eeuw werd Djenne een Islamitische stad en tot de beeldbe palende panden behoort dan ook een grote moskee. Zowel deze moskee als vele oude woonhuizen die de stad nog telt, zijn gebouwd in een schilderachtige stijl, met vele spitstoelo- pende torenachtige uitsteeksels. Leem was het voornaamste bouwmateriaal. Op de tentoonstelling zijn niet alleen foto's en tekeningen van de verschillende panden te zien, maar is ook in gips iets van de woonhuisarchi- tektuur nagebouwd. Tevens wordt aandacht besteed aan het feit dat de fraaie, doch onder- houdsintensieve leemarchitektuur in de stad door diverse factoren in haar voortbestaan wordt bedreigd. RENOVATIE Datzelfde Museum voor Volkenkunde in Leiden ondergaat de komende jaren een grondige opknapbeurt. Het ministerie van OCW en de Rijksgebouwendienst stellen voor de renovatie en de herinrichting van het museum tot 2000 een bedrag van 53 miljoen gulen beschikbaar. J. Rïezenkamp, directeur-generaal culturele zaken van het ministerie, zei dat bij de officiële opening van de tentoonstelling "Djenne, de mooiste stad van Afrika'. Na de tentoonstelling begint de verbouwing, die naar verwachting in 2000 klaar is. Van 10-14 augustus 1995 zal wederom het evenement Sail Amsterdam plaatsvinden. Naast de imposante internationale Sail vloot van de oude vierkant getuigde zeilschepen wordt deze manifestatie verder luister bijgezet door zo'n 800 grotere en kleinere schepen van de Nederlandse historische vloot welke zijn aange sloten bij de diverse behoudsorganisaties. In de aanloop naar Sail Amsterdam worden er twee tochten georganiseerd. De eerste, de 'paling- tocht' komt uit Friesland via de randmeren naar Amsterdam, de tweede, de 'zalmtocht' komt vanuit Woudrichem via Vreeswijk, Gouda en Warmond naar Haarlem, om daar alvorens door te varen naar Amsterdam het feest van Haarlem 750 jaar luister bij te zetten. De vloot zal bestaan uit zo'n 50-tal schepen als zalmschouwen, rende- en platbodemjachten, Zeeuwse vissersschepen, kotters, oude sleepbo ten en historische motorboten, welke op dinsdag 8 augustus gezamenlijk zullen afmeren in het centrum van Haarlem. De gehele woensdag kan het Haarlemse publiek langs de boorden van het Spaarne genieten van deze voor de Nederlande maritieme historie zo belangrijke en interessante vloot. Woensdagmiddag zal tijdens een ontvangst in de Gravenzaal de uit Woudrichem meegenomen zalm aan de burge meester van Haarlem en mogelijk enige andere autoriteiten worden aangeboden. Na deze ont vangst zullen de schepen 's avonds richting Noordzeekanaal varen om zich op donderdag 10 augustus bij de grote parade van de Sail schepen van IJmuiden naar Amsterdam te kun nen voegen. Al enkele jaren voeren we het beleid om activiteiten te organiseren rond tentoonstellingen en/of activiteiten van museum en archief. Daarom kan het voorkomen dat er in een bepaal de periode van het jaar minder activi- DEN SPIEGEL

Den Spiegel | 1995 | | pagina 21