'Ten exempel' Voorbeelden van rechtspraak in Vlissingen van de late Middeleeuwen tot de Franse tijd In vroeger tijden stond de rechtspraak dichter bij de bevolking dan nu het geval is. Van centralisatie was immers nog geen sprake; ieder dorp of stad had wel z'n bemoeienis met 'Vrouwe Justitia'. Lijkt het in onze humanitaire samenleving erop dat de rechten van de verdachte cq. veroordeelde voorop staan, in de periode waarin onze voorbeelden zich afspelen ging het primair om vergelding en het stellen van een voorbeeld. Lijfstraffen in de 16de eeuw. Uit de 'Laienspiegel'van Tengler. Houtsnede. Tot de Franse tijd was er nog geen sprake van 'scheiding van machten'. Bestuur, recht spraak en wetgeving ging vaak hand in hand. Natuurlijk de Verlichting had in de 18e eeuw zijn intrede gedaan. Montesquieu had zijn boek L'esprit des Lois met daarin opgenomen zijn trias politica reeds geschre ven (1749). De toepassing liet echter nog even op zich wachten. In dit artikel wil ik een aantal voorbeelden van rechtspraak geven binnen het Vlissings rechtsgebied. Als aanzet tot deze voorbeel den moet echter eerst iets verteld worden over de organisatie van de rechtspraak in Zeeland in het algemeen en Vlissingen in het 12 bijzonder. Als eindpunt is de Franse tijd gekozen omdat die periode het einde bete kende van de stedelijke bemoeienis met de rechtspraak. Organisatie 'Aan de basis voor de rechterlijke organisatie op de Zeeuwse eilanden stond de ambachts heerlijkheid, een gebied waarbinnen de (ambachts)heer het bestuur, het rechter schap en de bevoegdheid tot het stellen van regels had'. De rechtspraak was te onder scheiden in hoge en lage jurisdictie. Van lage jurisdictie was sprake als het gerecht bevoegd was in de berechting van civiele Den Spiegel, juli 1995

Den Spiegel | 1995 | | pagina 12