Martinus Nijhoff, heeft deze transcriptie, met nog meer gegevens, in 4 delen uitgege ven onder de naam "Journal tenu par Isaac Beeckman de 1604 a 1634". De vier delen zijn gedrukt in 1939, 1942, 1945 en 1953. Mijn idee dat onze leraar daarvoor een fran se onderscheiding had gekregen was dus fout, want toen ik op school zat, droeg de Heer de Waard dat "lintje" al in 1938-1939. Ik ben op zoek gegaan in de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag. Daar heb ik het "Journaal" ter inzage gekregen. Tegelijk bleek dat er meer boeken van de hand van C. de Waard aanwezig waren. Het ene boek was gedrukt in 1906 te 's Gravenhage door de Nederlandse Boek- en Steendrukkerij en uitgegeven met steun van het Zeeuws Genootschap der Wetenschap pen. De titel is "De uitvinding der verrekijkers". Dit boek gaat niet alleen over het slijpen van lenzen en het construeren van verrekijkers. Het bevat een ongelooflijke hoeveelheid informatie uit de archieven van Middelburg. Dankzij de Waard is er veel archief getrans cribeerd, dat wel eens verbrand kan zijn bij het bombardement op 19 mei 1940! Voor genealogen is dit boek zeker interes sant. In de geboortestad Middelburg van Zacharis Janssen is ooit een ernstig dispuut geweest of Zacharias werkelijk de eerste verrekijker in elkaar heeft gezet. Er woonden namelijk twee lenzenslijpers in de stad, Zacharias Janssen, aldaar geboren en Hans Lipperhey, die van Wezel kwam. De uitvoerige correspondentie over dit geharre war heeft de jonge De Waard gepubliceerd. Het boek leest als een spannend verhaal, waaruit de lezer zijn eigen conclusie kan trekken wie er gelijk zou hebben. Wat jammer dat deze bescheiden leraar op school nooit verteld heeft hoe spannend natuurkunde kan zijn! Het andere boek is in het Frans geschreven en dit zou nu eindelijk de oplossing moeten geven voor het "lintje" van de Heer de Waard. De titel "L'Expérience Barométrique" ses antecedents et ses explications étude historique par C. de Waard. Het boek is gedrukt in Frankrijk in 1936 en wel in Thouars.En nu kwam naar mijn idee het aapje uit de mouw. Onder de naam van de schrijver staat het volgende: "Membre correspondant de l'Académie Inter nationale d'Histoire des Sciences" Dit lidmaatschap van de Internationale Aca demie van de geschiedenis der Wetenschap pen zou wel eens de reden kunnen zijn voor de eervolle onderscheiding die de Fransen aan onze leraar Cornelis de Waard hadden uitgereikt. In Vlissingen is er geen enkele reactie ge weest op dit eerbetoon. Of heb ik dat mis? Op school in elk geval geen speech, geen bloemen of kistje sigaren (Onze Kees rookte die zo graag!) om ons leerlingen attent te maken op deze bijzondere prijs voor onze leraar. Of de Heer de Waard nu zijn onderscheiding kreeg voor dit boek of voor wat anders, hij behoort tot de Vlissingers, die al is het laat, toch een pluimpje verdienen voor hun waar devolle inspanning, waar wij, leerlingen, helemaal niets van wisten. A.M. van Loo-Ditmar 22 Den Spiegel, juli 1995

Den Spiegel | 1995 | | pagina 22