Excursie 1995 Zaterdag 8 april vertrokken wij met prachtig weer, in een zeer comfortabele bus richting Voorschoten. Daar brachten we eerst een bezoek aan het zeer landelijk gelegen, prachtige kas teel Duivenvoorde. In de lounge werden we ontvangen met koffie en cake. Na in twee groepen te zijn verdeeld kregen we een zeer deskundige rondleiding. Het kasteel dateert van 1226. Door vererving is het steeds van eigenaar gewisseld. De eerste bewoners waren van het geslacht Van Wassenaer. Later waren leden van de fa?nilie Schimmelpenninck van der Oye de belangrijkste bewoners. Een der vleugels van het kasteel wordt nu nog steeds bewoond door jonkvrouwe barones Schimmelpenninck van der Oye. De vertrekken van het kasteel zijn zodanig ingericht dat het voor ons leek of heel het kasteel bewoond was. Duivenvoorde is beroemd om zijn rijke collectie Chinees en Europees porcelein en unieke fami lieportretten. Na dit bezoek gingen we richting Den Haag waar we tijd hadden voor de lunch en om even te winkelen. Ons volgende bezoek was aan de Galerij Prins Willem V. Dit als oudste van ons land bekend staande museum heeft een collectie van 150 schilderijen. Er zijn onder andere werken van Paulus Potter, Jan Steen, Willem van de Velde, Jan Lievens. Het bezoek was zeer de moeite waard. Vervolgens kregen we een rondleiding door de Ridderzaal en het nieuwe gebouw van de Tweede Kamer. De Ridderzaal kwam ons natuurlijk erg bekend voor, hier wordt namelijk ieder jaar op de derde dinsdag van september de troonrede voorgelezen door Hare Majesteit Koningin Beatrix. Ons laatste bezoek deze dag was aan het gebouw van de Tweede Kamer. De hal is zeer groot en indrukwekkend. De marmeren vloer heeft de kleur van zand, dit stelt de brede Nederlandse stranden voor. Een wand is behangen met lamellen in de vorm van regen druppels, dit stelt dan ook de regen voor. Vervolgens gingen we met een enorm hoge roltrap naar boven. Hier op de pui in een glazen vitrinekast staat een koffertje met twaalf oranje appeltjes, voorstellende de twaalf provinciën. Het ontwerp van de appeltjes is gemaakt door Hare Majesteit. Het geheel is als geschenk aangeboden aan de Tweede Kamer bij de opening van het gebouw. We konden plaatsnemen op de publieke tribune. Hier werd ons door de gids de betekenis van elk detail gegeven. Het groene tapijt stelt de weidevelden van Nederland voor. De paarse zetels van de parlementsleden staan voor de tulpen de rugleuningen hebben de vorm van een tulp). Het plafond is blauw en stelt de lucht voor en de spotjes de sterren. De kunstig geschilderde panelen geven het gebouw een bijzonder fraai aanzien. Maar.het oude gebouw van de Tweede kamer zal ik altijd het mooiste blijven vinden. Klokslag vijf uur vertrokken we huiswaarts en ik denk dat ik namens alle leden die deze dag hebben meegemaakt mag zeggen dat deze zeer geslaagd was. Wij willen de organisatoren hier voor hartelijk dank zeggen en hen aansporen een dergelijke excursie nogmaals te organiseren. M. van der Sluis- Janssens 26 Den Spiegel, juli 1995

Den Spiegel | 1995 | | pagina 26