Cornells de Waard Leraar aan de Hogere Burgerschool Jaren geleden knipte ik een artikel uit het weekblad "Intermediair" d.d. 7 maart 1980. De schrijver van dit artikel, K. Van Berkel, bespreekt in deze publikatie het leven van de eertijds beroemde geleerde Isaac Beeckman, die in 1588 in Middelburg werd geboren.In de eerste regel van deze publikatie las ik de naam Cornelis de Waard, student in de wis- en natuurkunde, uit Middelburg. Aan de Redactie van "Den Spiegel" Den Haag, 14 mei 1995 Geachte Redactie, In de aflevering van "Den Spiegel" van Oktober 1991 heeft een bijdrage gestaan van de Heer J.T.H.C. Schepman over de Technische Bibliotheek Zeeland. Aan mijn schoonmoeder Mevr. A.E. van Loo-Chrispeels, die vele jaren de bibliotheek van "De Schelde" heeft beheerd, heeft hij een apart stukje met foto gewijd. Mijn man, haar zoon, heeft dit zeer gewaardeerd. Nu stuur ik een bijdrage voor "Den Spiegel" over weer een bewoner van Vlissingen, die de moeite waard is in het zonnetje te worden gezet. Er zullen nog leerlingen van de leraar C. de Waard leven, die, naar ik hoop, dit verhaaltje over deze leraar een plezier zal doen. De vorige uitgave van April 1995, waarin heel veel informatie over het postverkeer vroeger in Zeeland, vond ik zeer de moeite waard! Mijn dank voor al Uw werk en tijd, die U aan den Spiegel wijdt. Dit rijmde toevallig! Met vriendelijke groeten, Mevr. A.M. van Loo-Ditmar Ik herinnerde me nu waarom ik dit artikel bewaard had. Op de H.B.S. in Vlissingen heb ik in de klas gezeten bij een leraar wis- en natuurkunde, die de Waard heette. De heer de Waard droeg in zijn revers een heel kleine onderscheiding die hem, zo werd verteld, in Frankrijk was uitgereikt. De reden voor dit eerbetoon was voor ons leer lingen een raadsel. Nu, vele jaren later, ben ik er misschien ach ter gekomen waarom en waarvoor onze leraar, "Kees de Waard", deze onderschei ding heeft gekregen. Cornelis de Waard (1879-1963), wiens vader archivaris was in Middelburg, vond in 1905 in de handschriften van de Provinciale Bibliotheek van Zeeland een bundel aante keningen. Deze bundel was ooit aangekocht uit een nalatenschap omdat het de geschrif ten van een Zeeuw waren en wel van de geleerde Isaac Beeckman (1588-1637). Isaac was de zoon van Abraham Beeckman, die met zijn gezin, na de beeldenstorm van 1566 uit Turnhout vluchtte. Hij trok naar Engeland en kwam later in Middelburg terecht. Zijn zoon Isaac werd daar geboren en deze vestigde zich hier later als dokter. De laatste was geïnteresseerd in natuurkundige verschijnselen. Hij ontmoette René Descartes, met wie hij filosofeerde over velerlei wiskundige en natuurfilosofische onderwerpen. Geen wonder dat de student C. de Waard geïnteresseerd was in dit jour naal. De jonge student zag hoe waardevol dit document was en hij begon met het transcri beren van deze aantekeningen. Het heeft lang geduurd voordat dit "dag boek" gepubliceerd werd. De uitgever. Den Spiegel, juli 1995 21

Den Spiegel | 1995 | | pagina 21