Twee eeuwen Vlissings Notariaat Onder de titel "Het verleden van de notaris, naar aanleiding van twee eeu wen Vlissings notariaat", is op het kantoor van mr. A.J. Sauer een tentoonstel ling gehouden. Dit artikel wil enige achtergrondinformatie geven over de werk zaamheden van het notariaat en de geschiedenis van het notariaat in Vlissingen. Het opstellen van een huwelijkscontract (anoniem; begin 19e eeuw) Het notariaat in Vlissingen De eerste vermelding van een notaris in Vlissingen dateert van 1534. Karei V is dan landsheer. Er zijn in De Nederlanden aan zienlijk oudere vermeldingen van notaris sen. In de Middeleeuwen hadden vooral de kerk en de graven behoefte aan ervaren schrijvers, zodat het notariaat in Nederland vooral vanuit Utrecht -als bisschopsstad- is verspreid. Rond 1534, en nog veel langer, tot de Franse periode, had iedere stad of heer lijkheid zijn eigen specifieke wetgeving. Door de invloed van het Romeinse recht gol den wel een groot aantal gelijke principes, maar de uitwerking daarvan kon verschil len. Karei V trachtte tot een unificatie in De Nederlanden te komen. Dat had twee voor delen: a. als je in een andere stad kwam, gaven de wetten geen onverwachte problemen; b. hoe centraler alles is geregeld, hoe meer zeggenschap de centrale regering heeft. Aangezien de steden zich verzetten tegen deze centralisatie-gedachte, werd de unifica tie bewust tegengewerkt. Ook de korte tijd later ingevoerde TIENDE PENNING VAN ALVA had dezelfde achter grond. Door het invoeren van een direct bij de burgers te innen belasting, hoefde de landsheer niet meer jaarlijks met de Staten te onderhandelen over de bijdrage (de bede) voor dat jaar. In die tijd zal men de tiende 2 Den Spiegel, juli 1995

Den Spiegel | 1995 | | pagina 2