Hoofdstuk III: De tweede kerk aan de Pottekaai stemming in Haarlem aan de bisschop voor en geldlening en dit wordt goedgekeurd. De kosten die geraamd waren op fl.30.000, ble ken niet voldoende. Men schreef een verlo ting uit met toestemming van de provinciale overheid. Dit was erg succesvol, het leverde 7835 gulden op. Veel parochianen gaven blijk van grote offervaardigheid en meeleven met de parochie. In 1857 wordt het oude kerkje afgebroken en op 24 maart 1857 wordt de nieuwe kerk aanbesteed. De eerste steenlegging is op 6 juli 1857 en uiteindelijk wordt op 28 juli 1858 de nieuwe St. Jacobuskerk aan de Pottekaai, later Wilhel- minastraat, ingewijd door Mgr. Van Vree, Bisschop van Haarlem. welvaart was ook een toename van zorgen. We noemden eerder al de moeilijkheden met de vader en moeder van het Weeshuis. Die moeilijkheden deden het armbestuur beslui ten de leiding van het tehuis aan religieuzen op te dragen. Men vroeg de pastoor of die met het bisdom daar over wilde onderhande len. De bisschop Mgr. Wilmer had recentelijk bezoek gehad van zusters uit Saltzkotten (Duitsland), die in Duitsland een weeshuis hadden moeten sluiten om politieke rede nen. Zij waren zeer geïnteresseerd en op 22 november 1875 zetten de zusters hun hand tekening onder het contract met het parochiebestuur (het origineel is bewaard). De zusters gingen zeer voortvarend aan de slag ondanks de taalmoeilijkheden. Zij gin- Tmrmti De nieuwe R.K. kerk aan depottenkaai. Ingewijd in 1858 De tweede helft van de 19e eeuw bracht veel veranderingen met zich mee. Voor Vlissingen is de grote gebeurtenis de indus trialisatie. De komst van de Kon. Mij. De Schelde, de aanleg van het Kanaal door Walcheren met de sluizen en ook de spoorlijn met Vlissingen als eindstation. Dit beteken de een groei van werkgelegenheid en dus ook van inwoners. En dat hield in dat het aantal parochianen groeide. Maar de toename van gen zelfs de stad in om als ziekenzuster te helpen om zo meer geld in te brengen. Dit nu was voor het bestuur aanleiding om een betere behuizing te verkrijgen. In 1891 werd het nieuwgebouwde weeshuis in de Glacis- straat betrokken. Daar ligt ook het begin van het RK-zieken- huis. Een Vlissingse arts verzocht de zusters een kind op te nemen dat een operatie moest ondergaan. Na de operatie moest er de nodi ge nazorg aan besteed worden. Dat verliep goed, waarna er meer opnames volgden. Ondanks het feit dat er in Vlissingen natuurlijk een gemeentelijk gasthuis was. 16 Den Spiegel, oktober 1995

Den Spiegel | 1995 | | pagina 16