Geleidelijk kwamen er meer patiënten en ontstond er plaatsgebrek. De zusters ver huisden naar de zolder om beneden plaats te maken voor een operatiekamer. In 1908 ves tigde dr. Staverman zich in Vlissingen en hij zag de mogelijkheden. Ook de zusters die steeds meer patiënten te verzorgen kregen, voelden de behoefte aan een eigen zieken huis naast het bestaande weeshuis en ver zochten het bestuur of daar wat aangedaan kon worden. Dat zou in 1911 gaan gebeuren. Een van de andere zorgen door de groei van de bevolking was het onderwijs. De meisjes school onder leiding van de zusters uit Roosendaal groeide verder uit. Het naar Vlissingen gekomen personeel van het Belgische Loodswezen verlangde katho liek onderwijs. Daartoe bestond reeds de Belgische school van de heer Goemans. Deze school werd ingebracht bij de aanvraag tot het stichten van een parochiale jongens school in 1869. Dat was mogelijk geworden door het Bisschoppelijk Mandement over bij zondere scholen van 1868. Zo bestonden rond 1870 twee scholen: de meisjesschool, aan de Bierkaai, en de jon gensschool, voorlopig aan de Korte Walstraat. De leerplicht kwam pas in 1900 en de gelijkschakeling van openbaar en bij zonder onderwijs volgde in 1920. Al snel werd de jongensschool te klein en de huisvesting voldeed niet. Maar toen onder de schoolwet van 1889 ook de bijzondere scho len onder subsidieregeling kwamen te val len, kon men aan de slag met nieuwbouw. In 1902 besloot men in de Glacistraat een school te bouwen en men kreeg van de Bisschop van Haarlem toestemming om de benodigde grond van de gemeente aan te kopen. De R.K.-Volksbond dringt er op aan de plaatselijke aannemers en werklieden hier zo veel mogelijk bij te betrekken. In augustus 1903 is men met de bouw gereed. Het is een school met zeven lokalen, maar de narigheid is dat, zelfs in de zomer bij warm weer, de ramen gesloten moeten blijven van wege het lawaai dat door de K.M.S. wordt veroorzaakt. Ook de meisjesschool is overbe volkt en men gaat met de gemeente in over leg voor nieuwbouw. De gemeente wil wel zijn medewerking verlenen, maar men moet zelf de financiën rond zien te krijgen. Dit lukt en zodoende koopt men een huis aan de Bierkaai (nu de westzijde van het huidige Bellamypark). Het wordt een gebouw met acht lokalen dat in 1908 in gebruik wordt genomen. De tweede helft van de 19e eeuw werd heel Europa beheerst door de opkomst van het liberalisme en het socialisme. De kerkelijke leiding zocht naarstig naar een positiebepa ling van de katholieken in deze stromingen. Zo verscheen in 1891 de encycliek "Rerum Novarum" van Paus Leo XIII. In Vlissingen zat het kennelijk ook in de lucht, want in 1890 wordt St.Willibrordus als eerste vakbond voor timmerlieden opge richt. Deze vakbond was de eerste in de stad. Uit St. Willibrordus ontstond in 1893 de muziekvereniging St. Ceacilia. In 1899 ont stond de R.K. Metaalbewerkersbond St. Eloy. Dit alles had tot doel de arbeidsom standigheden van de werknemers te verbete ren. Daarom werden ook in die tijd diverse verenigingen opgericht die het geestelijk en maatschappelijk leven in de parochie kon den verrijken. Op deze wijze trachtte men de jeugd te motiveren en ze anders dan met werken een bredere kijk op de maatschappij te geven. Door sport en spel en met aanslui ting bij andere landelijke organisaties op R.K. basis. Het gebouw van de St. Vincen- tiusvereniging herbergde zowel het meisjes als het jongenspatronaat. De pastoor of ka pelaan was altijd voorzitter of geestelijk ad viseur van een dergelijke vereniging. Maar niet alleen bij de jeugd, ook op het terrein van de woningbouw wilde men een woordje meespreken. Dit was voor de werknemers die van buiten Vlissingen kwamen en die woonruimte zochten wel zo gemakkelijk, omdat men in die tijd eerder een beroep deed op de pastoor dan op de gemeente. Kwam men vanuit Brabant of elders uit Zeeland, en was men katholiek, dan had de pastoor van de vorige parochie meestal de pastoor van de nieuwe parochie op de hoogte gesteld dat er nieuwe parochianen aankwamen. Den Spiegel, oktober 1995 17

Den Spiegel | 1995 | | pagina 17