Hoofdstuk TV: De bijkeiT aan de Singel Het aantal kerkgangers groeide en de kerk werd door de parochianen zo veel mogelijk verfraaid. Dit nam niet weg dat voortdurend herstellingen gedaan moesten worden, want in de loop der tijd kwam men toch tot repara ties die veel geld kostten. De Belgen, die een groot deel der parochie vormden, hebben daar zeer veel aan bijgedragen. Zij maakten, samen met de Nederlandse katholieken, ongeveer 25% van de bevolking uit. Uit de notulen van de kerk blijkt dat de kerk aan de Pottekaai steeds verder verouderde en dat zelfs reparatie te veel zou gaan vergen. Men had tijdens de bouw zout water gebruikt uit de Pottekaai, waardoor de muren steeds opnieuw last hadden van zoutuitslag. Ook wist men dat de Pottekaai gedempt zou wor den. Dus ging men uitkijken naar een nieu we plaats. Dit werd niet direct gevonden en ook waren de mensen die reeds jaren kerk ten aan de Pottekaai niet van plan hun kerk te verlaten. geheel vrijstaand kunnen worden gebouwd en indien de gemeente daar een park rond wilde leggen, had zij nu de gelegenheid. Tot zover ging alles naar wens. Alleen de finan ciële positie was verre van ideaal. Een schen king van een onbekende, van 36.000 gulden, bracht de nodige verlichting voor de bouw commissie. De "bij"kerk aan de Singel uit 1911 Begin 20e eeuw breidt de stad zich uit. Aagje Dekenstraat, Glacisstraat en Scheldestraat zijn aangelegd en men is begonnen met de zijstraten er omheen. Het kerkbestuur gaat met de gemeente in overleg om tussen de Bouwen Eewoutstraat en de Verkuyl Quakkelaarstraat een stuk grond te kopen om een kerk te bouwen. Maar toen men bijna rond was met de gemeente en ook met het bisdom, kwam er van de gemeente een aan beveling om elders naar een geschikte loka- tie te zoeken. Een wethouder had gezien hoe men in Engeland rond de kerk een park had laten aanleggen en dat leek hem ook een geschikt idee voor Vlissingen. In 1905 was men begonnen met een fonds te stichten om de bouw van een hulpkerk te kunnen verwe zenlijken. Nu kon men niet anders dan naar een plek te zoeken die ten opzichte van de bebouwing van de nieuwe straten enigszins centraal lag. Zo kwam men uit aan de Singel en met toestemming van de bisschop werd de grond aangekocht. Daar zou de hulpkerk Op 30 november 1910 werd de eerste paal geslagen en op 25 maart 1911 de eerste steen gelegd door de Deken van Zeeland. Op 19 december 1911 werd de kerk ingewijd. De plechtige consecratie wordt op 2 juni 1913 gedaan door de Bisschop van Haarlem, mgr. Callier. De kerk werd toegewijd aan Onze Lieve Vrouw van de Heilige Rozenkrans. De altaarbenodigdheden wer den geschonken door verschillende afdelin gen van de Vereniging ter ondersteuning van behoeftige kerken. Interessant in dit ver band is het feit dat Mgr. Callier in 1849 in Vlissingen werd geboren als zoon van Josephus Callier, een Belgische loods. Door de oorlog die in 1914 uitbrak kwamen er zeer veel Belgische vluchtelingen naar Vlissingen en was men met deze hulpkerk gebaat. In die tijd kwam het voor dat er soms wel veer tig priesters aanwezig waren. Even heeft men toen door de hoeveelheid geestelijken die er waren in beide kerken zes missen per dag gedaan. Dat gaf voor de parochie veel extra werk en vooral veel improvisatie om iedereen tevreden te stellen. In 1914 werden door Pastoor Vernieuwe drie gebrandschil derde ramen aan de kerk geschonken en in 1919 gaven door de Belgische parochianen 18 Den Spiegel, oktober 1995

Den Spiegel | 1995 | | pagina 18