school moet bouwen. Ook dienen de twee hoogste klassen van de bestaande scholen afgesplitst te worden om afzonderlijk verder te kunnen gaan als ULO-school. Men pro beert van de gemeente grond te kopen voor nieuwbouw, maar dit mislukt helaas. Na lang wikken en wegen gaat men akkoord met het voorstel van de gemeente het gebouw waar de gaarkeuken tijdens de Eerste Wereldoorlog was in gevestigd, tot school om te bouwen. Dit stond tussen de Paul Krugerstraat en de Verkuyl Quakkelaarstraat. In 1922 wordt met de bouw begonnen. Per 1 augustus wordt de bestaande jongensschool formeel opgeheven om de afsplitsing als ULO-school mogelijk te maken. De jongensschool wordt dan de R.K. Parochiale Jongensschool (Glacisstraat) en de ULO-school de St. Paulus school (Verkuyl Quakkelaarstraat). Waar men bang voor was geweest gebeurde in 1924. Het Belgisch loodswezen wordt inderdaad overgeplaatst naar België. Dit kost vijf leerkrachten hun baan. Drie op de meisjesschool en twee op de jongensschool. In de crisisjaren schommelt het aantal leer lingen van de jongensschool rond de 180 en van de meisjesschool rond de 200. Maar het leerlingenaantal van de ULO wordt steeds kleiner en in 1940 is men gedwongen de ULO te sluiten. Tijdens en voor de Eerste Wereldoorlog waren er veel Belgen in Vlissingen bijgeko men en diverse ondernemende lieden had den hier dankbaar gebruik van gemaakt. De zaken gingen voorspoedig en de bedrijvig heid kwam langzaam op gang. Alle katholie ken die een onderneming gestart waren kon den rekenen op de klandizie van hun geloofs genoten, zoals in die tijd gebruikelijk. Ook landelijk ging het vooruit en door de landelij ke organisatie van allerlei beroepen en beroepstakken kon men langzamerhand regels opstellen waaraan de arbeid was gebonden en de werkgevers moesten vol doen. Kinderarbeid werd verboden en alge mene leerplicht werd ingevoerd. In 1919 werd de overplaatsing van de matrozenoplei- ding van Den Helder naar Vlissingen een feit. De kapelaan, belast met de zorg voor de militairen, besloot tot oprichting van een R.K.- Militair tehuis teneinde de militairen een onderkomen te bieden buiten diensttijd. Ze konden er zich verpozen maar ook konden zij als ze dit wilden zich wijden aan allerlei andere zaken op cultureel gebied. In 1919 ging men over tot het oprichten van een dag blad op R.K. basis. Dit Katholiek Zeeuws Dagblad gaf de mensen de nodige steun en voorlichting aangaande de politieke en socia le discussies van die dagen. Voor velen was het een steun in de rug in een veranderlijke tijd. Door de toenemende vraag in de scheep vaart kreeg de K.M.S. steeds meer werk en aanvragen voor grotere schepen. Helaas was de sluis te klein om hieraan te kunnen vol doen en er werd met de regering dan ook druk overlegd hoe men dit kon oplossen. Men kwam in 1926 met de K.M.S. overeen een grotere sluis en buitenhaven te bouwen, zodat de werkgelegenheid gewaarborgd bleef. Reeds in 1922 zette de daling van de economie zich niet alleen landelijk, maar ook internationaal in. Langzaam maar zeker werd de ineenstorting van de economie een feit en hierdoor kwamen neringdoenden in de problemen. In Vlissingen was dit van gro tere omvang dan elders. Hier vertrokken nl. alle evacuées uit België die tijdens de oorlog een onderdak in Vlissingen hadden gevon den en in 1924 nog eens het overgrote deel van het Belgisch loodswezen. Dan is het rond 1926. De nieuwe sluis en de grote buitenhaven zijn gereed. De Kon. Mij. de Schelde kan grotere schepen gaan bou wen. Maar daarvoor moet de werf uitgebreid en vernieuwd worden. Dat werk wordt ver langd van de werknemers tijdens hun nor male werktijd. De directie krijgt wel vergun ning tot overwerk, maar het conflict is onver mijdelijk. De werknemers willen een arbeidsovereenkomst met loonsverhoging en doorbetaling op erkende feestdagen. Dit con flict wordt een landelijke zaak! In de onderhandelingen stonden de metaal werkgevers en de vakbonden lijnrecht tegen over elkaar. Beiden wilden niet toegeven en zo ontstond in 1928, met Pinksteren, de sta king. Deze duurde tot medio augustus, voor diegenen die niet wilden of niet konden sta- 20 Den Spiegel, oktober 1995

Den Spiegel | 1995 | | pagina 20