Hoofdstuk V: De parochiekerk aan de Singel kerk kreeg als naam de St. Martinuskerk, dit omdat vroeger St. Martinus de parochie- heilige is geweest. Het kerkbestuur maakte zich in die dagen sterk voor een gescheiden mannen- en vrouwenzijde in de kerk. Na de inwijding van de vernieuwde en ver grote O.L.V. kerk kon men overgaan tot de sluiting van de St. Jacobuskerk aan de Wilhelminastraat. In werkelijkheid is dit niet van een leien dakje verlopen. In de notulen van het kerkbestuur kan men lezen dat dit gepaard ging met heel veel strubbe lingen. Deze liepen zeer hoog op, zo zelfs dat de kerkmeesters de toestemming tot slopen aan de pastoor gaven maar de andere dag weer ongedaan wilden maken. Men schreef aan de bisschop, dreigde met aftreden en dit is door sommigen ook gedaan. Men probeerde voor de kerk kopers te vin den, maar helaas waren er geen gegadigden en men besloot de kerk te laten slopen zodat op die plaats huizen gebouwd konden wor den. Een sloper was bereid de kerk gratis te slopen en nog 1250,- toe te geven. Er werd met deze sloper een contract afgesloten. Halverwege de sloop kreeg de sloper, de heer Van Hecke, een ongeluk en vroeg 425,- terug van de 625 gulden die hij reeds gestort had, daar hij anders zijn werknemers niet kon betalen. Het kerkbestuur ging hier niet mee akkoord, omdat hij bij de sloop de grote klok van de St. Jacobuskerk had laten ver dwijnen. De sloper kwam voor de rechter en de officier van justitie ging in hoger beroep en wederom won de sloper. Het kerkbestuur wilde nu met de sloper eerst zwart op wit afspreken hoe het nu verder moest met de sloop, de klok en het uurwerk, daar hiervan nogal wat ontbrak. Na veel geharrewar kwam men toch tot een akkoord. Via via kwam de klok toch weer terug bij de pasto rie. Uiteindelijk is de St. Jacobuskerk geheel gesloopt en staat er nu een flatge bouw op deze plaats. Dan komen de donkere jaren van de Tweede Wereldoorlog. In de oorlogstijd kent men tal van bombardementen in Vlissingen en een groot deel van de bevolking is verhuisd naar Eerste kerkje in Oost Souburg, gebouwd in 1938 22 Den Spiegel, oktober 1995

Den Spiegel | 1995 | | pagina 22