Kerkgebouw aan de Singel na de vergroting van 1938 veiliger oorden. Zeker als de stad in oktober 1944 voor een groot deel onder water komt te staan. De parochie had twee belangrijke din gen gedaan bij het begin van de oorlog. Ten eerste waren de gebrandschilderde ramen in veiligheid gebracht en ten tweede had het kerkbestuur een molestverzekering afgeslo ten. Dat kwam later van pas. Tegen het eind van de oorlog moest het kerkgebouw en ook de pastorie het nodige doormaken. In okto ber 1944 kwam bij de inundatie van Walcheren het hele complex onder water te staan. En in de dagen onmiddellijk vooraf gaand aan de bevrijding kreeg de kerk wel zeventien voltreffers! Natuurlijk was het kerkklokje al lang verdwenen; op 26 mei 1943 met het gewicht van 95 kg door de bezetter opgeëist. Het oorlogsgeweld spaar de ook Souburg niet. Het kerkje werd al bij het begin van de oorlog door de bezetter gevorderd. Het heeft de hele oorlogstijd als lazaret gediend. Na de oorlog wordt het herstel zowel te Vlissingen als te Souburg met kracht ter hand genomen. Vooral dankzij parochianen, en o.a. de K.M.S., verliep alles vrij snel zodat in september 1945 de kerk weer in gebruik kon worden genomen. Mede dankzij de molestverzekering blijven de kosten van oor logsschade, groot 60.000,- enigszins be perkt. In de tussentijd kerkte men in de meisjesschool of het militair tehuis aan de Hellebardierstraat. In diezelfde oorlogsjaren was het St. Joseph- ziekenhuis heel kwetsbaar door zijn ligging in de directe nabijheid van de scheepswerf De Schelde, de elektriciteitscentrale van de PZEM en de marinebasis. Dat bleek op 9 januari 1941. Tegen 12.00 uur viel er een vol treffer, waardoor de hele kapel werd ver woest. Ook het weeshuis liep veel schade op, terwijl in het ziekenhuis de schade amper viel te overzien. Hierbij kwamen drie zusters om het leven. Er brak hierna een tijd aan van improvise ren. De Rode Kruis-helpsters uit de stad hielpen mee. Met medewerking van de gemeente werd het ziekenhuis overgebracht naar de openbare school aan de Bonedijke- straat. Omdat de zusters van Duitse afkomst waren, werden zij door de bezetter gevorderd om te werken in lazaretten elders in Den Spiegel, oktober 1995 23

Den Spiegel | 1995 | | pagina 23