weer snel. Waar je komt, "weder-opbouw" is het meest gebezigde woord in de jaren na de oorlog. Naast het herstel van allerlei gebou wen zet men zich in voor het herstel van het vertrouwde leven. Zo ook in de parochie. Een bijzonder moment voor de parochie brak aan in 1956. In dat jaar werden de bisdommen in Nederland veranderd. Rotterdam en Groningen werden de nieuwe Bisdommen ter verkleining van de Bisdommen Haarlem en Utrecht. Vlissingen kwam nu bij het Bisdom van Breda. In de Lieve Vrouwekerk viert men met volle kerken op vele aanvangsuren, elke zondag weer. De zang krijgt veel nadruk door middel van het koor. Het lof is vanzelfsprekend, evenals de bedevaarten. Ook de "missie" krijgt volle aandacht. Na de bevrijding zijn er vele Polen die in Vlissingen blijven en een nieuw bestaan opbouwen. Voor hen wordt in de Lieve Vrouwekerk gezorgd voor vieringen in hun eigen Poolse taal; aanvankelijk wekelijks, later om de 14 dagen. En buiten het kerkgebouw herstelt het parochieleven zich ook. In het St. Joseph-zie kenhuis wordt een rector aangesteld, die de dagelijkse geestelijke verzorging van patiën ten en zusters opzich neemt. Met het onderwijs gaat het voorspoedig. De school aan de Glacisstraat wordt vanwege de bouwvalligheid vervangen door nieuwbouw aan de A. Coortelaan, de St. Paulusschool. Maar er is ook een derde school nodig en dat wordt de St. Josefschool aan de Hyacinten laan. Er ontstonden ook zorgen. In 1949 komt het besluit binnen, dat de zusters van Roosendaal worden teruggetrokken. Met hun vertrek wordt ook de naaischool opgehe ven. Hun taken worden vanaf dan overgeno men door onderwijzeressen. En de dames en heren worden snel normaal voor de klas. Want vanaf 1 september 1953 worden alle scholen gemengd wat betreft onderwijsge venden. Ook de jongens en meisjes worden verdeeld naar het gedeelte van de stad waar ze wonen. Coëducatie in alle opzichten heeft voorgoed zijn intrede gedaan. In 1956 zijn er zoveel leerlingen, dat men na een peiling onder de ouders kan starten met een MULO. In 1957 begint zo de St. Paulus MULO, later MAVO, want men zag de leerlingen liever hier in Vlissingen naar school gaan dan naar Goes of naar de openbare scholen. St. Martinus in Oost Souburg na de vergroting Den Spiegel, oktober 1995 25

Den Spiegel | 1995 | | pagina 25