aan een wijkcentrum. Na overleg kon men gebruik maken van dit kerkgebouw. Op 24 december 1972 werd in het "Open Hof' de officiële eerste viering gehouden in aan wezigheid van Mgr. Ernst, de bisschop van Breda. In 1975 is Paauwenburg een zelfstan dige parochie geworden. De tijden veranderden nu snel. De zieken zorg, zo vertrouwd met het Katholieke St. •Joseph-ziekenhuis, blijft niet zelfstandig. De maatschappij wordt een welvaart en een ver zorgingsstaat, maar daaraan hangen forse prijskaartjes. Vooral uit financiële, maar ook medische overweging gaat het St. Joseph- ziekenhuis in samenwerking, later in fusie met het Bethesda-ziekenhuis. De zusters gaan in de stad wonen en zij werken in het St. Joseph-Bethesda-ziekenhuis tot zij gerechtigd zijn daarmee te stoppen. Wat zo in 1971 in gang was gezet, kreeg zijn vervolg toen voor heel Walcheren uiteindelijk één ziekenhuis overbleef: het huidige Streek ziekenhuis Walcheren. De aandachtige lezer proeft hierbij een tweetal tendensen, die de moderne tijd ken merken: allerlei zorg vanuit de kerk word geseculariseerd, een taak van de samenle ving in het algemeen; en ten tweede wat de kerk als eigen taak wil behouden, komt in een interkerkelijk ofwel oecumenisch ver band. Van deze tendenzen zien we in de jaren 1965 tot op heden de ontwikkelingen. Met het onderwijs kon het niet doorgaan zoals bij het herstel van na de oorlog. Er wor den minder kinderen geboren en mensen gaan via minder kerkgang ook minder kerk betrokken leven. Ontzuiling is een woord dat veel van deze lading dekt. De St. Jacobsschool in de binnenstad wordt in 1975 samengevoegd met de Protestants- Christelijke Prins Willemschool. Samen vor men ze de Ichtusschool. Door achteruitgang en vergrijzing van de bevolking daalt het leerlingenaantal van de Petrusschool dusda nig dat men in 1976 besluit de school te slui ten. De leerlingen vloeien af naar de St. Jozefschool en naar de Markusschool. De Markusschool is gelegen in de nieuwbouw wijk Paauwenburg. Maar door veranderende bevolkingssamenstelling daalt het leerlin genaantal van de Markusschool dusdanig dat men gedwongen is de school te sluiten. Ook de Paulusmavo wordt door een teruglo pend leerlingenaantal gedwongen een fusie aan te gaan met de Prins Willem-Alexander MAVO. Dit is voor het R.K. voortgezet onder wijs in feite het einde op R.K. basis. Zelfs deze fusie is nu al achterhaald en men zoekt weer naar een ander samenwerkingsver band. De secularisatie en de oecumenisering spe len heel duidelijk bij het verenigingsleven. Als in mei 1971 een twintigtal instellingen besluit samen op te treden als het katholiek welzijnsoverleg Walcheren, is dat weliswaar de overkoepeling van deze katholieke instel lingen, maar met hun afgevaardigden treden zij ook binnen het overleg van algemene instellingen op maatschappelijk gebied. Daarmee wordt echter de doelmatigheid en de professionalisering wel gediend. En dit zijn waarden van de moderne tijd. Zo gaan langzaam maar zeker de katholieke organisaties op in de algemene: maatschap pelijke dienstverlening, gezinszorg, thuis zorg, S.K.W., ouderenzorg. Vaak worden de levensbeschouwelijke achtergronden aan vankelijk doorvertaald in de besturen: een vertegenwoordiging uit de protestants-chris telijke zijde, uit de katholieke zijde en uit de algemene of humanistische. Maar ook hierin komen veranderingen: de organisaties wil len onafhankelijk zijn van kerkelijke achter gronden, men gaat uit van deskundigheid en godsdienst wordt meer en meer gezien als iets in de privé-sfeer. Overigens gaat het kerkelijk leven zich tege lijkertijd toch richten op grote maatschappe lijke problemen. Daarbij valt te denken aan de hulp aan zgn. Derde Wereldlanden, aan de vredesbeweging vooral in de tachtiger jaren, aan het bewust deelnemen aan vrij willigerswerk vanuit een gelovige, katholie ke visie. Een nieuw figuur in de parochie, tevens een primeur in het bisdom, is de ziel zorg-assistente Mej. H. Beynes. Per 1 november 1965 begon ze haar werk naast pastores en kapelaans, contacten leggen en Den Spiegel, oktober 1995 27

Den Spiegel | 1995 | | pagina 27