Parochie Onze Lieve Vrouw en Sint Jacobus tweehonderd jaar De Rooms Katholieke Parochie Onze Lieve Vrouw van de Rozenkrans en Sint Jacobus viert dezer dagen de heroprichting van de Parochie. Door het opnieuw erkennen van de godsdienstvrijheid kon in 1795 officieel een pastoor benoemd worden en trad de RK kerk in Vlissingen weer openlijk naar buiten. Na twee eeuwen kijken we "in de spiegel" en we laten iedereen uit de Vlissingse samenle ving meekijken. Er valt veel te zien. Kostbare voorwerpen en kledingstukken voor de liturgie, een opvallend bewogen en rijke serie van feiten in het sociale leven van de stad en natuurlijk ook, behalve publica ties van allerlei aard, een interessante administratie. Het is zeker de moeite waard yoor jong en oud, katholiek en andersden kende, te gaan kijken naar liturgische kle ding, bekers, monstran of reliekhouder. Of te vernemen over de katholieke ziekenzorg, het onderwijs, de jeugdorganisatie, de vak beweging en armenzorg. Het zal boeiend zijn te kijken in oude doopregisters of ver slagen van het kerkbestuur terwijl het lezen van het parochieblad duidelijk maakt, datje zelf ook een deel van die twee eeuwen hebt meegemaakt. "In de spiegel" kijken wil voor de parochia nen ook zeggen dat zij zullen zien hoe en wat geloven in de loop der tijd betekend heeft voor velen. Van de troost bij ziekte of sterven tot de uitdaging in de samenleving iets waar te maken van wat wij belijden. Twee eeuwen Parochie-zijn heeft het meest te maken met dit geestelijk erfgoed. Bovendien is in de spiegel kijken meer dan terugzien in het verleden. Juist het geloven, zoals katholie ken dit verstaan en beleven, hoopt vandaag en morgen ook levend te zijn en het leven in deze tijd inhoud en zin te geven. Misschien moet je wel tweehonderd jaar oud zijn om jong en eigentijds te wezen. Het gedenken van de heroprichting van de Parochie tweehonderd jaar geleden hoopt dan ook bij te dragen aan de actualiteit van geloven midden in deze samenleving. Bid dend, tentoongesteld, bediscussieerd of in de spiegel gezien... wellicht spreekt een van de vormen u aan en dan zijn wij dankbaar. De bescheiden plaats, die de katholieke gemeenschap in de Vlissingse gemeenschap in de loop der eeuwen heeft gehad en nog steeds heeft, doet de wens leven, dat de aan wezigheid van deze gemeenschap in de stad positief bijdraagt aan het welzijn van velen. Aan levensgeluk in het persoonlijk leven, aan waardigheid op het werk of bij de zorg, soms ook aan kritiek. De afgelopen twee honderd jaar waren niet volmaakt en de komende jaren zullen dat ook niet worden. Toch hoopt de Parochie dienstbaar te zijn aan het leven van de eigen gemeenschap en van de hele Vlissingse samenleving. Parochianen van de Parochie O.L. Vrouw en St. Jacobus van harte gefeliciteerd met deze mijlpaal en een aanstekelijke toekomst Namens het Parochiebestuur en de Parochievergadering, Pastor P.J.van Hecke 2 Den Spiegel, oktober 1995

Den Spiegel | 1995 | | pagina 2