Pelgrims. Linkervrouw draagt pelgrims kruik uit een kalebas. Rechtervrouw draagt de kruik met Vlissingse wapen. Schilderij uit 1504 van de Meester van Alkmaar ter tot nu toe in de steek gelaten. Maar ter wijl men in 1572 probeerde de bedevaarten naar Spanje zo snel mogelijk te vergeten, zo is er nu weer een toenemende aandacht en studie naar dit boeiende verschijnsel uit de middeleeuwen Het stadswapen van Vlissingen. De Hooge Raad van Adel kende in 1817 Vlissingen het wapen toe van een "Jacoba's kruikje van zilver, gekroond, getekend en gesierd van goud". Dat klinkt wel onnozel, maar u moet bedenken dat in die tijd alle aardewerken middeleeuwse kruikjes, Jacobakannetjes werden genoemd. Het oorspronkelijke Vlissingse wapen stamt echter al uit de middeleeuwen. Het stelt een pelgrimskruik voor. Het ligt niet erg voor de hand dat die kruik iets met Jacoba van Beieren heeft te maken, maar eerder het zin nebeeld is van Sint Jacob, de schutspatroon, de beschermheilige van Vlissingen. Tijdens de omwenteling in april 1572 woedde de tachtigjarige oorlog en na de slechte ervarin gen, die men met de Inquisitie had opge daan, wilde men toen waarschijnlijk niet meer worden herinnerd aan Sint Jacob, die in Spanje aanbeden werd als ridder tegen de Moren en de ketters. In plaats van een nieuw stadswapen te kie zen heeft men toen de pelgrimskruik maar toegeschreven aan een onomwonden heilige, Sint Willebrord, een Ierse zendeling, die hier het evangelie had gebracht. Er is nog een overlevering aan verbonden dat Vlissingers de veldfles wijn van Willebrord hadden leeggedronken, waaraan we onze scheldnaam Flessetrekker of Flessedief te danken hebben. Een niet erg geloofwaardige verklaring voor de pelgrims- fles in het stadswapen, als je bedenkt dat ten tijde van Willebrord (658 tot 739) Vlissingen en Oud-Vlissingen nog niet eens bestonden. In de zestiende en zeventiende eeuw zien we het stadswapen nog vaak uitgebeeld als een bolvormige kruik met voet van "steengoed" Pelgrimskruik van wit steengoed. Siegburg 1578 6 Den Spiegel, oktober 1995

Den Spiegel | 1995 | | pagina 6