De "legendarische" Sint Jacobus de Meerdere Al spreekt het Nieuwe Testament nergens van de Meerdere toch kreeg Sint Jacobus deze toevoeging om een onderscheid te maken met Jacobus de Mindere. Beiden komen herhaalde malen in de teksten voor, maar Sint Jacobus de Meerdere zal daarnaast ook een "legendarisch leven gaan leiden. Jacobus als ridder te paard met zwaard in de hand. In het begin van de negende eeuw duikt de legende op van de ontdekking van een graf dichtbij Compostela in N.W.Spanje. Een klui zenaar hoorde op een plaats in een bos muziek en zag lichtverschijnselen. Toen hij dit vertel de aan de bisschop van de nabije bisschops stad liet deze ter plaatse opgravingen doen. Er werden stoffelijke resten gevonden, die aange zien werden voor die van Jacobus en twee van zijn leerlingen. Historisch is wel zeker dat de bisschop later, in 847, in de nabijheid van dat legendarische graf zelf werd begraven. Enige tijd later werd de bisschopszetel naar Compostela verplaatst en de stad werd Campus Stellae (vlakte van de ster) ver klaard. Pelgrims beginnen nu naar Santiago de Compostela te trekken. Spoedig wordt er voor hen een klein kerkje gebouwd, dat later nog eens vergroot werd. Met de bouw van de huidige Ro- maanse kathedraal wordt in 1075 begonnen. De bloeiperiode van deze bedevaartplaats - naast Jeruzalem en Rome een van de drie gro te bedevaartplaatsen in de Middeleeuwen - viel samen met de glorieperiode in de 10e tot de 13e eeuw van de Benedictijnse kloosterher vorming van Cluny in de omgeving van Lyon en het huidige oecumenische centrum Taize. In diezelfde tijd werden ook Spanje en Portugal weer voor het Christendom heroverd op de Islam. In 1085 de Spaanse hoofdstad Toledo en in 1147 Lissabon. Behalve het uiter ste zuiden rond Granada (Alhambra), waar de Moren pas in 1492 verdreven worden, is heel 8 Den Spiegel, oktober 1995

Den Spiegel | 1995 | | pagina 8