Spanje in 1260 weer in handen van het Christendom. In deze heroveringsstrijd riep men Jacobus als de grote beschermer aan en ziet men hem een enkele keer ook afgebeeld als een ridder te paard met het zwaard in de hand. Wegens zijn marteldood in 44 vinden we ook afbeeldingen van hem met het zwaard. Zo staat hij temid den van de andere apostelen boven de porta len van de 13e eeuwse kathedralen van Chartres, Amiens en Reims. Het zwaard werd van het begin van de 14e eeuw af vervangen door een pelgrimsstaf, die hij volgens een legende rechtstreeks van Christus zou hebben ontvangen. Niet alleen deze staf ontving hij, maar ook allerlei attributen van de toenmali ge pelgrims een reistas en drinkfles, een lan ge mantel en breedgerande hoed en op de borst een pelgrimsschelp. Het houten beeldje op de biechtstoel in de kerk in Vlissingen, nog afkomstig uit de oude kerk aan de Wilhelminastraat, heeft een pelgrimsstaf en schelp. Deze grote regelmatig gevormde schel pen vonden de pelgrims op de stranden in N.W.Spanje. Zij namen hen mee als teken dat zij zich onder de bescherming van Sint Jacobus stelden en deze pelgrimstocht gemaakt hadden. Bekend vanuit het Nieuwe Testament was Sint Jacobus sterk in betekenis gegroeid door de legende van Santiago de Compostela. De zee speelde een grote rol in zijn leven en men kende hem in heel Europa en het Oosten. Het hoogtepunt van zijn verering lag tussen de 10e en 13e eeuw. Vlissingse parochie De eerste kerk in Oud-Vlissingen, toegewijd aan Sint Petrus, wordt in 1247 voor het eerst genoemd. Zij stond ongeveer op de plaats van de huidige watertoren. In 1308 werd een twee de kerk gesticht in Nieuw-Vlissingen, de tegenwoordige binnenstad. De oudste histori sche aanwijzing, dat de kerk in de binnenstad was toegewijd aan Sint Jacobus, dateert van 15 febuari 1634. Het is een beschrijving op perkament waarin gesproken wordt van een koperen vergulde haan op de toren van de Sint Jacobskerk. Het is waarschijnlijk dat deze kerk, aanvankelijk toegewijd aan Onze Lieve Vrouw, bovendien de naam van Sint Jacobus droeg. Het kwam meer voor dat naast de patroonheilige ook Onze Lieve Vrouw nog apart genoemd werd. Op een kaart van 1593 is immers bij de de afgebeelde kerk "Onze Lieve Vrouwkerke" geschreven. Deze tweede kerk, bekend als Sint Jacobskerk, ging in 1572 over in handen van de Reformatie en dit bleef zo. Na de heroprichting van de RK-parochie in 1795 werd aanvankelijk een woonhuis in de Koestraat als kerkgelegenheid gebruikt. In 1805 kwam er een nieuwe kerk aan de Pottekaai, de huidige Wilhelminastraat, toe gewijd aan de Heilige Jacobus de Meerdere. Eigenlijk niet zo praktisch ter onderscheiding van de oude Sint Jacobskerk, die na 1572 in gebruik van de Reformatie was. Maar in die tijd, nog lang voor elke oecumenische toenade ring, bijna vanzelfsprekend en gewoon. Sint Jacobus gold immers als patroon van de stad Vlissingen. Toen deze kerk van 1805, ook na verschillende uitbreidingen, bij het steeds toe nemend aantal katholieken te klein werd, besloot men haar af te breken en op dezelfde plaats een grotere te bouwen. Deze kerk werd op 28 juli 1858 plechtig ingewijd door de eerste bisschop van Haarlem. Zij bleef de naam van de Heilige Jacobus de Meerdere houden. Tot 1938 zou deze kerk de Vlissingse parochie die nen. Toen werd zij gesloten en kort daarna afgebroken. Ondertussen was er bij de RK-parochie sinds 19 december 1911 een tweede kerk, een bij kerk, in gebruik, toegewijd aan Onze Lieve Vrouw van de Heilige Rozenkrans. Op 2 juni 1913 werd dit gebouw aan de Singel plechtig ingewijd door de bisschop van Haarlem A.J.Callier, een Vlissinger van geboorte. Na vergroting van de pastorie verhuisde de pas toor van de Wilhelminastraat naar de Singel en werd ook de parochiezetel hierheen ver plaatst. De parochie kreeg per 1 mei 1936 offi cieel de naam van Onze Lieve Vrouw van de Rozenkrans en Heilige Jacobus. Dit uit pieteit voor de keuze in 1805 en omdat het wel meer gebruikelijk was een anders verdwijnende naam in een combinatie van twee namen te behouden. Toen in 1938 deze kerk van 1911 werd uitgebreid en de Heilig Jacobuskerk van 1858 werd afgebroken kon men op 29 januari 1939 deze Lieve Vrouwekerk plechtig als parochiekerk in gebruik nemen. W.C.M. van der RietEmeritus Pastor Den Spiegel, oktober 1995 9

Den Spiegel | 1995 | | pagina 9