APOTHEEK J. M. H. van DE SANDE apothekersbedrijf een enorme verandering ondergaan. Voorheen werden de drankjes, pillen en poeders veelal in eigen beheer samengesteld. Oudere lezers kennen nog wel de keurig ingevouwen poeders, of de drank jes in een flesje met een kurk, papieren kapje en elastiek. Maar allengs ontstond er een farmaceutische industrie die kant en klaar produkten in standaard verpakkingen ging leveren. Van de Sande, perfectionist zoals hij is, wei gerde toe te geven aan het nieuwe streven naar optimalisering van het beschikbare assortiment medicijnen. Hij was van mening dat alle middelen, hoe gering ook afwijkend van een soortgelijk produkt, aanwezig dien den te zijn. Zelfs ook op het gebied van zeld zaam toegepaste kruiden en homoeopatische medicijnen. Anders dan zijn 17de eeuwse voorgangers beschikte hij niet meer over een voorraad 'Adeps hominis' (mensenvet) of 'Mumia Vera Aegyptica' (gemalen farao mummie), maar overigens genoot hij een landelijke reputatie onder collega's, dat hier een zelden benodigd medicijn voorhanden Het pand aan de Badhuisstraat was dan ook al snel te klein. Het naastliggende pand werd aangekocht en in 1956 werden beide panden tot één geheel samengevoegd naar ontwerp van het bekende architectenbureau Prof. Ir. J.F. Berghoef Ir. H. Klarenbeek. In 1958 volgde aankoop van het hofje en in 1976 het thans voor handverkoop ingerichte pand. Tel2066 VLISSINGEN Een oud etiket zijn bijdrage te leveren. Vermaard is zijn optreden tegen de bureaucratie als lid van de Boerenpartij in de Vlissingse Raad, samen met de tandarts H.A. Reddingius. Zelfs par tijleider Koekoek was vol lof over het onbaat zuchtig optreden van onze apotheker, dat altijd gericht was op het welzijn der bevol king. Op het gemeentehuis genoot van de Sande enige reputatie als "de man van de boom".Eén der schoorstenen van de huisjes van het hofje achter de apotheek trok slecht. Oorzaak was volgens de gemeente een kolos sale meidoorn, die de watersnood en menige storm had overleefd. Zelfs mevrouw Vis wist zich nog slechts te herinneren, dat die in haar kinderdagen al groot was. Van de Sande liet een nieuwe schoorsteen bouwen. Maar de overheid had nu eenmaal beslist. En de boom moest vallen. Door een storm is hij omgewaaid. Ook toen gaf van de Sande niet toe. Hij haalde er boomspecialisten en boomchirurgen bij en even leek het er op dat de boom het weer zou halen. Maar na twee jaar gaf de boom (en noodgedwongen ook van de Sande) de strijd op. Vlissingen van na de tweede wereldoorlog kent het vertrouwde beeld van van de Sande, die staande aan zijn lessenaar de recepturen controleert der aan zijn zorgen toevertrouw de patiënten. Slechts weinigen kennen ech ter ook zijn werkzaamheden op de schepen die de Vlissingse havens bezoeken en aan een aanvulling of vernieuwing der boordapo- theek toe zijn. Het echtpaar van de Sande heeft talloze vaak nachtelijke uren besteed om alle benodigdheden bijtijds te verzame len en aan boord te brengen. Evenals zijn illustere voorgangers vond van de Sande ook de tijd om op sociaal terrein Er moest een nieuwe boom komen. Niet zo'n kleintje. Maar een volwassen exemplaar, die door de hovenier Pouwelse speciaal uit Duitsland werd opgehaald. De grote lindeboom, die sinds maart 1982 het hofje beheerst, zal nog jaren de herinne ring aan van de Sande levend houden. Naast van de Sande's passie om alle denkba re medicamenten ter permanente beschik king te hebben, strekt de verzamelwoede zich ook uit tot de bibliofilie. Hij beschikt over een indrukwekkende verzameling bota nische plaatwerken en literatuur inzake Paracelsus, ofwel Theophrastus Bombastus van Hohenheim, de Zwitserse medicus die in Den Spiegel, januari 1996 7

Den Spiegel | 1996 | | pagina 11