1493 werd geboren en in 1541 te Salzburg overleed. Hij was de eerste die het gebruik van mineralen en van plantenextracten in de geneeskunde introduceerde. Ook zou Goethe's Faust-figuur aan deze Paracelsus ontleend zijn. Ook mevrouw Barthilda Sophia van de Sande-Swart (Tilly voor de intimi), heeft vanaf de huwelijksdatum op 27 november 1947 een zeer actieve rol vervuld. In de eerste jaren beheerde ze de volledige administratie en later viel zij in waar dat nodig was (behalve schoonmaken). Ook haar grote liefde is het verzamelen van boekwer ken. Met name alles wat er door en over Dante Alighieri geschreven is. De Divina Commedia omvat een complete wand met banden van diverse uitgaven in het Italiaans en in vele vertalingen. Ook is zij nog altijd voorzitster der in Middelburg gevestigde afdeling van de Societa Dante Alighieri. Zelf zal ze bij gelegenheid nog eens moeten uitleggen, wat haar zo boeit aan Dante's reis naar de zin van ons bestaan. Feit is, dat ze nooit volledig over haar "Jaap" heeft kunnen beschikken. Die was en bleef óók getrouwd met zijn zaak. Is het dus wellicht een gevoel van verwantschap met Dante's Beatrice, dat haar nog altijd zo fascineert? Op de binnenplaats van het inmiddels op de monumentenlijst geplaatste hoije achter de apotheek staat sinds kort een borstbeeld van Jacob Marinus Heijl van de Sande, apothe ker te Vlissingen en gemaakt door de kun stenares Hetty Noorman-Hogenhout. Het zal nog vele jaren een herinnering zijn aan een karakteristieke Vlissinger. De veelbesproken lindeboom. Winter 1995 foto: B.S. van de Sande- Swart 8 Den Spiegel, januari 1996

Den Spiegel | 1996 | | pagina 12