op zich te nemen. Gevel en interieur. De ver bouwing was in 1956 klaar. De apotheek groeide. Er moest een "achter uitgang" voor de aanvoer van de geneesmid delen komen. Het gaf te veel moeilijkheden de pakketten door de apotheek met wachten de patiënten te loodsen. Daarvoor werd het hofje Van Verre in de Hobeinstraat aange kocht. Hobeinstraat 13 t/m 29. Een prachti ge oplossing. Het hofje werd bewoond door "oude van dagen". Deze eruit zetten was moreel niet verantwoord. Dus wachten tot de huisjes leegkwamen. Daar ging enige tijd mee heen, maar uiteindelijk was het zover. Het hofje kon worden aangepakt. Het werd met behulp van aannemer C. Boone in oude stijl herbouwd. Het is een nu niet weg te denken open deel van de apotheek. Groothandelaren en vrachtrijders brengen er dagelijks de nieuwe geneesmiddelen en nemen het leeg staande goed mee terug. Er wordt koffie en thee gedronken, de middag pauze doorgebracht en kleine recep ties gehouden. Wij waren vaak verbaasd, dat zoveel mensen het hofje opliepen en vertel den: "Hier zijn wij geboren. Hier heb ben wij als kind gespeeld. Hier heb ben wij gewoond". Bij navraag bleek dat in één huisje, dat wij nu niet meer verhuren 'omdat het zo klein is', vroeger een gezin met 9 kinderen had gewoond. "Waar sliepen die dan?" vroeg ik. "Op zolder naast elkaar op de grond". Aan het einde van het hofje stond een meidoorn, die zo groot was dat men in eerste instantie niet wilde geloven dat het een meidoorn was. Zijn ouderdom was onbekend. Toen mevrouw Vis er als kind, van het woonhuis op uitkeek, was hij al groot. Door een storm ontwortelde de mei doorn en moest worden gerooid. Iets dat de apotheker niet zo maar accep teerde. Er kwamen zelfs boomchirur gen bij en even leek het, dat de oude boom het toch nog zou redden. Helaas, na drie jaar ging hij echt ter ziele. Van de Sande ging vol ijver aan de gang en de wederopbouw was begonnen. Er kwam weer schot in de apotheek. Vlissingers, tij dens de oorlog geëvacueerd, kwamen terug. Er waren weer patiënten. Onder zijn bezielende leiding werd de apo theek farmaceutisch op orde gebracht. Mevrouw Vis, blij dat de apotheek van haar vader niet verloren was gegaan, wilde hem wel aan Van de Sande verkopen. Deze maak te hiervan graag gebruik en zo werd de apo theek na enkele jaren zijn eigendom. Hij had inmiddels de woning naast de apo theek aangekocht en kon nu met de bouw van een nieuw, groter pand beginnen, het architectenbureau prof. ir. J.G. Berghoef ir. H. Klarenbeek was bereid de verbouwing Hofje van Verre in de Hobeinstraat foto: B.S. van de Sande-Swart 14 Den Spiegel, januari 1996

Den Spiegel | 1996 | | pagina 18