Apothekersspecificatie Recept ontcijferd en neergelegd Tot brenger gezegd "Goede morgen" Betreffende fles van de plaats gehaald Promemorie voor laten bezorgen De pan opgezet en 't gasstel gebruikt Het gas wat te lang laten branden En dan promemorie er eenvijftig erbij Voor 't branden van één van m 'n handen. Een flesje genomen van 300 gram Gekeken of het netjes gespoeld was Hetzelfde gevuld met 't genezende vocht Dat met het receptje bedoeld was Een blauw etiket uit 't laatje gehaald Daarop de instructies geschreven Van voren gevloeid en vanachter gelikt Surplus wegens niet direct kleven Een kurkje gezocht, en dit 3 keer gepast Een klein rond papiertje met vouwtjes Toen nog een papier geplisseerd van echt goud Aan materialen en touwtjes Voor waarde 300 gram medicijn zes cent hieraan nog toe te voegen Zodat de totaal kosten, zonder de winst Juist 6,20 bedroegen. Ook voor het maken van pillen en het vou wen van poeders was routine nodig. Maar er kwamen poedervouwmachines in de handel. In deze apotheek stonden er twee. Eén voor "voorraad" poeders, die in grote hoeveelhe den moesten worden gemaakt, de ander - voortdurend in gebruik - voor de poeders op recept. Elke keer met verschillende ingre diënten. De laatste machine wordt heden ten dage nog af en toe gebruikt. Alleen de oudere assistenten kunnen nog pil len draaien. Er zijn trouwens maar enkele patiënten die deze nog krijgen voorgeschre ven. Normaal worden capsules gebruikt. Gemakkelijker om in te nemen. Zalven wer den en worden nog altijd klaargemaakt. Decocten - aftreksels van kruiden - worden niet meer voorgeschreven, dus niet meer klaargemaakt. Vroeger stond er altijd wel iets te pruttelen op een gaspitje. Er is wel veel veranderd in de apotheek. Vloeistoffen, die men zelf nog moet maken, gaan in een fles met schroefdop. Maar 0,25 0,10 0,15 0,35 0,60 0,05 1,50 0,15 0,10 0,25 0,10 0,40 0,30 0,10 0,45 0,35 0,70 0,24 0,20 6,20 meestal worden dranken, die door de artsen zijn voorgeschreven, rechtstreeks bij de groothandel gekocht. Patiëntengegevens en instructies zitten in de computer. Etiketten met alle gegevens erop, rollen eruit. Deze werden vroeger met de hand geschreven, later op de schrijfmachine getikt. Voor de computer-etiketten moeten de patiënten nog wel worden ingevoerd, maar dan staat alles er leesbaar op en men kan net zoveel etiketten krijgen als er nodig zijn. Eén druk op de toets en men kan van elk geregistreerde patiënt zien wat hij/zij de laatste twee jaar heeft geslikt, waar hij/zij allergisch voor is of wat hij/zij beslist niet mag gebruiken. Om deze gegevens uit de computer te halen, moeten eerst de gegevens van de patiënt weer worden ingevoerd. Dat is soms wel ver velend. Dit gebeurt om verwisseling van patiënten te voorkomen. Naam, adres, geboortedatum. Patiënten raken begrijpelij kerwijs wel eens geïrriteerd als de gegevens 16 Den Spiegel, januari 1996

Den Spiegel | 1996 | | pagina 20