zwaar beladen, anders waren we van de ene kant van de trap naar de andere gewaaid. Onze helmen met sjaals vastgebonden. Naar beneden de trap afdalend lag het schip net 1,5 meter van onze standplaats. Maar we konden de leuning van de trap van het schip vastpakken en zo op het schip stappen. Ik had het trotse gevoel dat ik de zeereus met één hand naar me toe trok. Het omgekeerde was natuurlijk het geval, de trap kwam naar het schip. Toen we de eerste pakken aan boord hadden, kwam er hulp van de beman ning. Ze hadden met dit weer zó vroeg geen bezoek verwacht. Onlangs kwam Fourdraine op een Chinees schip met 45 man aan boord, dat geen toe stemming kreeg om te vertrekken. Men beschikte over één doosje aspirine en een half doosje hansaplast! De kapitein vond aanvulling van geneesmiddelen niet nodig, omdat iedere zieke genezen werd door acu- Miniatuur van een apotheek uit de franse vert aling van een Chirurgia handschrift van Roger van Salemo uit de 13de eeuw. Sloan manuscript 1977. British Museum London punctuur. Geen argument voor de Scheep vaartinspectie, men mocht niet uitvaren voor alles wettelijk in orde was. Hier was dus haast geboden. Een schip uit Rusland werd hier geheel bevoorraad, voer naar Moermansk en kwam 3 a 4 weken later weer in de Vlissingse haven. Bij controle bleek, dat alle genees middelen verdwenen waren. In Rusland ver kocht. (1 doosje aspirine, dat in Nederland 5,50 kost, brengt in Rusland op de zwarte markt gemiddeld 10,= is 16,= op). Behalve in hun apotheek zijn de meeste apo thekers in hun vestigingsplaats ook op ander gebied bezig geweest. Al in 1947 bleek, dat men in Zeeland heel moeilijk bevoegde onderwijskrachten kon krijgen. Zij werden in heel Nederland gevraagd en Zeeland, nog in opbouw, was niet aantrekkelijk. Van de Sande was officieel bevoegd scheikunde te doceren en daar kwam men bij de Zeevaartschool al spoedig achter. Hij is als leraar scheikunde enige jaren aan deze school verbonden geweest. Er was een schreeuwend tekort aan apothe kersassistenten, dus vanaf 1947 tot 1988 - toen er een officiële opleiding voor assisten ten te Goes werd opgericht - heeft hij zelf leerlingen voor het staatsexamen apothe kersassistent opgeleid. Naar schatting zo'n 50 leerlingen, waarvan vrijwel iedereen slaagde. Ook is hij gecommitteerde geweest bij de universitaire apothekersexamens te Leiden. Tot zijn 70e jaar heeft hij zitting gehad in de staatsexamencommissies te Leiden, Den Haag en Rotterdam, waar hij door de jaren heen zo'n 700 kandidaten heeft geëxami neerd. In 1960 was hij medeoprichter van de afde ling Zeeland van de Koninklijke Nederland se Maatschappij ter bevordering der Homeopathie in Nederland. Op 16-11-1992 speldde de landelijke voorzitter van de Kon. Ver. Homeopathie Nederland Van de Sande de "erespeld" op. Vanaf de oprichting op 15-6-1970 maakte apotheker Van de Sande deel uit van het 18 Den Spiegel, januari 1996

Den Spiegel | 1996 | | pagina 22