bestuur van de Stichting Stadsherstel Vlis- singen. Nu is hij nog als toehoorder aanwe zig. Deze stichting heeft zich onder meer sterk ingezet voor het open houden van de Koopmans- en Vissershaven. Aan de Stichting "Zeeland helpt Polen" heeft hij heel wat tijd besteed. Jarenlang is hij lid geweest van de Vaste Commissie van Advies en Bijstand voor de Oudheidkundige Verzameling van het Stedelijk Museum te Vlissingen. Deze com missie werd opgeheven door veranderde bepalingen van de gemeente. Met wijlen tandarts H.A. Reddingius heeft Van de Sande door Vlissingen een nieuwe politieke wind doen waaien door als leden van de Boerenpartij in de gemeenteraad zit ting te nemen. Toen ik het hoorde, vroeg ik verbaasd: "Waarom bij de Boerenpartij?" Antwoord: "Ik heb een jaar of twee via TV en radio politieke debatten gevolgd. De enige partij die iets voor de middenstand, voor de kleine zelfstandigen doet, is de Boeren partij". Bovendien was het een partij waar men zélf mocht beslissen. Ik herinner me, dat mijn man eens met een probleem in de gemeenteraad zat. Hij vroeg Koekoek om raad, maar kreeg ten antwoord "Dat kan ik niet beoordelen, U moet doen wat voor uw gemeente het beste is en dat kunt U als gemeenteraadslid beslissen." Dat was bij andere partijen wel eens anders. Totdat het, gezien zijn leeftijd niet meer geoorloofd was, is hij steeds als plaatsvervangend lid van het stembureau bij de verkiezingen in Vlis singen aanwezig geweest. Onze hobby's zijn nog altijd de apotheek en alles wat daaraan vastzit. Bovendien het verzamelen van boeken. Tijdens vakanties gaan we altijd op zoek naar handelaren in antiquarische boeken. Mijn man zoekt de afdeling farmacie - met meestal weinig resultaat -, botanie en wat verder enigszins op zijn gebied ligt, op. Ik verdwijn in de Italiaanse-literatuur-afdeling, met als hoofddoel het vinden van een Divian Commedia van Dante Alighieri (1256-1321). Er wordt wel eens beweerd dat Dante zelf apotheker zou zijn geweest. Dit is niet juist, maar in die tijd was het noodzakelijk bij een gilde ingeschreven te staan, wilde men poli tiek actief zijn. En dat was Dante. Hij heeft zich als beoefenaar van de filosofie ingeschreven bij het gilde van "medici e spe- ziali", waarbij ook de apothekers ingeschre ven stonden. Een formele kwestie dus. Wat ik me herinner uit vroegere tijden in Vlissingen? Vooral dat de elektriciteit regelmatig uitviel. In de apotheek stonden overal kaarsen klaar. Ook lantaarns op batterijen, maar die waren altijd leeg als je ze nodig had. De tan darts kwam langs want met een uitgevallen boorapparaat kon hij zijn praktijk niet uitoe fenen en de kapper niet zonder haardroogap- paraat. Het leidingwater dat naar chloor smaakte. Als je nietsvermoedend je kopje thee bij het ontbijt dronk, spuugde je het na de eerste slok weer uit. In de apotheek moesten de dranken met gedestilleerd water worden gemaakt. Het water zou aangevoerd zijn door schepen, waarvan de tanks met chloor waren gereinigd. En toen de Watersnood. Wij waren zaterdag avond, 31-1-1953 (springtij), na een drukke nachtdienstweek tamelijk vroeg naar bed gegaan. We hadden niet naar de nieuwsbe richten geluisterd en sliepen goed. Bovendien komt water geruisloos binnen. Zondagmorgen werd er hard gebeld. Onze reactie: "Men denkt natuurlijk dat we nog dienst hebben. Ze zullen het bordje met de dienstapotheek wel zien". Men bleef bellen, aanhoudend, dus ik uit bed. Zag van bovenaf voor de deur twee mannen in regenkleding en lange laarzen staan. "De oude stad staat onder water, ook uw souterrain is ondergelo pen". Ik schrok, vooral omdat het zondag was en geen hulp te verwachten was. Ik zou zelf moeten dweilen. Ik liep naar beneden pakte een emmertje met dweil en daalde de trap af. Na een paar treden stond ik tot mijn knieën in het ijskoude water. Ik was nog lang niet beneden, hier hielp geen dweilen. Ik ging weer naar boven en keek toen pas eigenlijk voor het eerst bewust naar buiten. Den Spiegel, januari 1996 19

Den Spiegel | 1996 | | pagina 23