De hele Badhuisstraat onder water! Er kwam een auto aan gezigzagd, van het ene trottoir naar het andere. "Hoe is het mogelijk dat je in een auto gaat zitten als je zo dronken bent", was mijn reactie. Maar de auto kwam langs en er zat niemand in! Nu zag ik overal planken, stoelen en tafels langsdrijven en ik begreep wat een watersnood betekende. De elektriciteit was uitgevallen, tele fooncontact was er niet meer. In het souterrain lagen watten- en maandverbandvoorraden opgesla gen. Ook de voorraadflessen, waar van de etiketten waren afgeweekt. De "schone" flessen in de kast bene den zaten vol water. Naar later bleek, met klei, dat zich aan de kant had vastgezet. In de namiddag kwam de brandweer. Eerst werden de kluizen van de banken leegge pompt, daarna de apotheken. Het souterrain was watervrij. Wij kon den beginnen met opruimen. Weggooien gaat trouwens snel. Er ontstond een hoge muur met natte goede ren voor de apotheek, alleen maar goed voor de vuilnisman. Wij kregen veel hulp. Maar mijn man heeft daarna nog avonden lang met een spijker sloten en plaatsen waar'men moeilijk bij kon komen, zitten schoonpeute- ren. Er was niemand voor te vinden, ook ik niet. Nog leuke dingen meegemaakt? Zeer zeker, er wordt regelmatig gelachen in de apo theek. Maar met het vertellen van voorval len met patiënten en geneesmiddelen moet ik voorzichtig zijn. Het is meestal voor een patiënt bestemd. En ongelooflijk hoe vaak de patiënt zelf weer iets doorvertelt aan ande ren. Ik zei eens tegen iemand: Ik zeg U dit nu, maar vertel het niet verder". Antwoord: "Mevrouw, het graf is een ouwe hoer vergele ken bij mij". Men kwam ook regelmatig tabletjes tegen wagen- en/of zeeziekte bij ons halen. Het was in die tijd dat rubber banden achter aan de auto werden gemonteerd. Deze hielden con tact met de aarde en daardoor zou men niet wagenziek worden. Iemand vroeg mij: Een karikatuur van Casimiro Teja (1830-1897) uit het tijdschrift Pasquinoin 1865. Als wapenschild geeft hij Dante een veld met klisteer spuit (zie zijkant recepteertafel). En laat hem aandach tig in een mortier roeren. "Gelooft U erin, mevrouw?" Ik moest toege ven dat ik er nogal sceptisch tegenover stond. Hij zei: "Ziet U ik heb het gedaan en inderdaad, bij mijn vrouw helpt het. Maar de hond spuugt nog even hard als vroeger". Ja, dat geeft te denken. Door apotheek en handverkoop te scheiden was Van de Sande zijn tijd ver vooruit. Handverkoop betekent in de apothekerswe reld de vrije verkoop van geneesmiddelen zonder recept. Bovendien bandages, krui den, ziekenverplegingsartikelen etc. In 1978 werd deze afdeling geopend. Drogiste mevrouw Z. Brouwer kreeg hier de leiding. Na het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd nam zij ontslag, maar definitief ging zij pas in 1995 weg. Han van Liere, drogist en bandagist werd in november 1987 haar opvolger en leidt deze afdeling nog steeds vol enthousiasme. Michiel Snoek, geboren Vlissinger, slaagde in 1981 als apotheker aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Hij kwam 2 januari 1982 als tweede apotheker in de apo theek en is nog steeds de spil. Lydia Fourdraine-Soltys behaalde haar apo- 20 Den Spiegel, januari 1996

Den Spiegel | 1996 | | pagina 24